Recent Posts

29 Nisan 2010 Perşembe

Uydurulmuş Simpson Asisti


Haftanın sonuçları açıklandıktan sonra yaptığım ilk iş hangi asistlerin verilip, hangilerinin verilmediğine bakmak. Aslında haftanın sonuçları açıklanmadan önce de yaptığım ilk iş hangi asistlerin verilip, hangilerinin verilmediğine bakmak. İlkini Lig TV'de, ikincisini ise sonuçları Lig TV'den önce açıklayan diğer Fantezi Futbol Oyunlarında yapıyorum ...

5 tane Fantezi Futbol Oyunu var ve hepsinden farklı farklı kararlar çıkabiliyor asist pozisyonlarıyla ilgili. Yorum farklılıklarının olması kimi zaman hoşuma bile gidiyor. Hatırlarsınız geçen haftaki Asist Borsası postunda da belirtmiştim asistlerin verilmeme sebeplerini ve 2 kategoriye ayırmıştım bu sebepleri. Ama yorum farklılıklarına dayanmayan özensizce, baştan savma yapılan hatalı asistler beni gerçekten çileden çıkartıyor.

Bu haftanın açılışını da böyle bir hatayla yaptık. Mehmet Nas'ın spekteküler vole golünde ortayı yapan oyuncu asist konusunda çok aşina olmadığımız bir oyuncuydu. Tek tornadan (Anadolu Ajansı) çıkıp tüm farklı kaynaklara (TFF Resmi Sitesi, Manisaspor Resmi Sitesi, Kayserispor Resmi Sitesi, Lig TV, Sporx, Maçkolik) aynı şablonla yayılan maç haberinde gol şu şekilde anlatılıyordu :

77. dakikada ceza alanında topa sert ve düzgün vuran Güven, takımını 2-0 öne geçirdi.

Asistin kim tarafından yapıldığının anlatılmasını bırakın, gol bile yanlış oyuncuya yazılmış. Golü atan Mehmet Nas, ceza alanında topa sert ve düzgün vuran da Mehmet Nas ... Güven nereden çıktı yav ??? Neyse biz bu konunun eleştirisini zaten geçen hafta yapmıştık, konumuza dönelim. Asist hakkında maç haberinden bir bilgi elde edemediğimizden pozisyonu izlememiz gerekiyordu. (Gerçi maç haberinden bilgi edindiğimiz durumlarda da bu haberlerin doğruluğuna güvenemediğimizden zaten her halükarda maç görüntülerini izliyoruz asistleri belirlemek için.)

Videolig Goller görüntüsünden maç özetlerini sunan spiker, ortayı yapan oyuncuya taç çizgisinin yakınında pası veren 5 numaralı Nizamettin'in ismini zikretti fakat ortayı yapan oyuncunun ismini belirtmeden "Nizamettin .......... orta ceza alanına. Mehmet Nas harika vuruyor" olarak sundu gol öncesini. Video görüntüsünde ortayı yapan oyuncunun sırt numarası 2 haneli ve sonu 4 olarak gözüküyordu. Ben önce golü pause yapa yapa izleyip Asist Borsasına asisti yapanı 54 forma numarasıyla Hüseyin Tok olarak yazmış fakat ertesi gün TFF resmi maç istatistiklerinden Manisaspor'da gol sırasında oyunda forma numarası 4 ile biten bir oyuncu daha (Eren Aydın 34) olduğunu keşfetmiş ve pozisyonu Youtube'dan yüksek kaliteden tekrar izlemek gerektiğini düşünmüştüm. Youtube'a konulan Lig TV Cumartesi Gecesi Futbolu Programından alınma maç özetinden de pozisyonu durdura durdura izledikten sonra yukarıdaki görüntüyü elde etmiştim.

Yukarıdaki fotoğraf golün ortasının yapılmasından yarım saniye önceki an. Fotoğrafta da net olarak gördüğünüz gibi golün ortasını yapacak olan oyuncu beyaz formasıyla 34 numaralı Eren Aydın. Bu görüntü bize asistin Eren Aydın'ın olduğunu kesin olarak kanıtlıyor.

Peki Salı sabahı sırayla baktığım Fantezi Futbol Haftalık Sonuçlarında kime verildi bu asist ? Sonuçları ilk açıklayan site olan Sporx asisti Simpson'a vermişti. Ben tam ne alaka diye düşünürken 2. açıklayan site olan Fanatik'in de asisti Simpson'a verdiğini görerek kel alaka'ya hükmettim. Bunları gördükten sonra bir taraftan merak etmeye başladım bunların hepsi birbirinden mi kopya çekiyorlar yoksa bilgileri tek bir kaynaktan mı alıp yayınlıyorlar. Zira bu şekilde aynı saçma asist uyduruşunu yapabilmeleri matematiksel olarak mümkün değil.

CNNTürk'ün puanlamasına bakıyorum, onlar zaten tam tırlatmışlar. Bazı takımların puanları güncellenmiş, bazılarınki güncellenmemiş. Manisaspor güncellenmeyenler arasında. Asistleri bırakın, golleri atan Mehmet Nas ve Güven'in puanları bile 2 ...

Bu arada normalde saat 12.00'den sonrasına pek kalmayan NTVspor hala güncellenmemişti saat 18.00'e vardığımızda. Merakla bekliyorum acaba bizim Mayıncı Kuruluş bu asiste ne reaksiyon verecek diye ? Sonuçlar açıklanıyor ve Manisaspor'un ilk golünün asisti olması gerektiği üzere Promise'ye veriliyor. İkinci golün Eren Aydın'a verilmesi gereken asisti kime mi verilmiş ???

Mayıncı Kuruluştan ne beklenir ? Simpson değil mi ? Evet doğru bildiniz. Eren Aydın'a verilmesi gereken asist Simpson'a veriliyor. Söyleyecek şey bulamıyorum pes vallahi...


Düşünün şu hata bu hafta BFFK'dan Simpson'ı kimse kadrosuna almamış olduğu için bizi hiç etkilemedi ama farzedin şampiyonluk yarışı son haftaya kaldı (ki çok yüksek ihtimal dahilinde), şampiyon kapışmacı 2-3 puanla belirlenecek (ki bu da yüksek ihtimal dahilinde) ve 1. ve 2. yarışmacının birinin kadrosunda Simpson var ve aslında almaması gereken bir (+3) asist puanıyla diğerini geçerek Sezon Şampiyonu olacak. Ben şimdiye kadar bu oyunda aklıma gelen başıma geldi durumlarını çok yaşadım ve gerçekten böyle bir olayı yaşayabiliriz 3 hafta sonra. Ne olacak o zaman, ayıkla pirincin taşını. Simpson'dan hakkı yenen hakkını isteyecek, Simpson'dan dolayı ekstradan fazla puan alan "eee, o zaman eski puanların hepsine bakalım. Böyle hatalı asistler pek çok kez oldu, onları da düzeltin o zaman" diyecek ... Çık işin içinden çıkabilirsen ...

Ben şu kısıtlı imkanlarımla asistin sahibine amatörce ama doğru şekilde ulaşabiliyorken, siz elinizde Yayıncı Kuruluş'un tüm yayın görüntüleri ve imkanları varken profesyonelce böyle fahiş bir hata yapıyorsanız pes ... Eğer asistin sahibinden tam emin olamıyorsan altı üstü 5 dakikanı ayırıp maç özetlerinden dikkatlice tespit edeceksin oyuncuyu. Bunu yapmaktan da mı acizsiniz ???

Başka bir alternatifimiz olsa ya da sizin oyununuz üzerinden yürüttüğümüz 2 senelik BFFK İstatistiklerine kıyabilsek sizin gibi sorumsuz ve umursamaz insanların yaptığı bir oyunda 1 dakika kalmazdık ama ne yapalım yapacak bir şey yok !!!

NOT : Haftalık sonuçların açıklanmasını bu hafta ilk kez çarşamba gününe sarkıtan NTVspor geç de olsa asisti doğru olarak Eren Aydın'a verdi.


Eren Aydın Asisti
LİG TV : YANLIŞ Simpson'a verildi
NTVSPOR : DOĞRU Eren Aydın'a verildi
SPORX : YANLIŞ Simpson'a verildi
FANATİK : YANLIŞ Simpson'a verildi
CNNTURK : ???????

0 yorum: