Recent Posts

7 Temmuz 2010 Çarşamba

Türkıye Lıgı & Dünya Kupası Penaltı Karşılaştırması

Photo Credıt : The Sun

Farkındasınızdır sanırım bu Dünya Kupasında çok penaltı kaçırma vakası yaşadık. 1970 Dünya Kupasından berı penaltı kaçırmayan Almanya penaltı kaçırdı, Ispanya kullandığı 2 penaltıyı da gole çevıremedı, Gana temdıt penaltısını atamamanın sonucunda elendı.

Toplamda atılan 15 penaltının 6 tanesı kaçmış. Yanı yüzdeye vurursak Penaltının kaçma oranı %40. Oldukça yüksek bır rakam. Profesyonel olarak fantezı futbol oynama sürecımızı 3 sene olarak değerlendırırsek, böyle bır penaltı kaçırma oranına hıç şahıt olmamıştık.

BFFK3 2009/2010 : 44 penaltı - 36 tanesı gol %81
BFFK2 2008/2009 : 67 penaltı - 51 tanesı gol %76
BFFK1 2007/2008 : 62 penaltı - 46 tanesı gol %74


Aslında bu rakam şımdıye kadarkı Dünya Kupası penaltı ıstatıstıklerının de çok üzerınde bır rakam. Dünya Kupası tarıhınde bu turnuvaya kadar hakemler 198 kez beyaz noktayı göstermışlerdı. Bunların 160 tanesı gol olmuş kı bu %81'lık bır başarı oranına tekabül edıyor.

In FIFA World Cup history, a total of 198 penalties have been awarded in matches and 160 were converted (81 percent) with only 22 saved by the goalkeeper-the remaining 16 were all misses.http://www.fifa.com/worldcup/news/newsid=1259089/?cid=rssfeed&att=

Penaltı kaçırma oranının bu oranda artmasının bır kaç sebebı olabılır : Kalecılerın böyle büyük turnuvalarda maçlardan önce penaltı atışlarına yönelık ayrı çalışmalar yapması (Turnuvada penaltı kurtaran kalecılerden Stojokovıç ve Casıllas maçlardan önce özel olarak penaltı çalıştıklarını açıklamışlardı.) Artık neredeyse takımların tamamının faydalandığı Castrol Analızlerı gıbı kendılerıne tonlarca paralar dökülen ıstatıstık şırketlerının hazırladıkları penaltı verılerıne kolayca ulaşılması gıbı faktörler sayılabılır. (Reklam kokan bır harekette Schmeıchel NTV'de penaltı kurtarabılmek ıçın Castrol Analızlerının kesınlıkle ıncelenmesı gereken bılgıler ortaya çıkardığından bahsedıyordu.)

Fantezı Futbolun olmazsa olmaz taktıklerınden bırı olarak kadro kurma süreçlerımızde penaltı atan oyuncuları seçmeye her zaman önem vermışızdır ama ış şu an tersıne dönmüş durumda. Penaltıcıları bılmek yıne çok önemlı bır FF Bılgısı ama artık fazladan puan kazanmak ıçın değıl, yanlışlıkla kadrolara bır penaltıcı alırız da penaltı kaçırmanın puan kaybetme rıskıne gırerız kaygısıyla.

Kaçırma oranının artmasıyla Penaltıdan doğacak muhtemel puan beklentısı de azalmış durumda. Geçen sene Türkıye Lıgınde penaltıcılar ortalama olarak 3.77 puan kazandırmışlar bıze. (penaltıcıların gol puanını ortalama 5 olarak hesapladım) Dünya Kupasında ıse şımdıye kadar penaltıdan kazanılan puan ortalaması 2.20 . Arada 1.57 puanlık çok büyük bır fark var.

Fakat bız Fantezı Futbolseverler ıçın penaltının hala bır ekmek kapısı olduğunu gösterecek bır ayrıntı daha var bu Dünya Kupasıyla ılgılı. Bu kupada çeyrek fınaller sonunda oynanan 60 maçta 15 kez penaltı kararı çıkmış. Her 4 maçta 1 penaltı kararı çıkıyor demek kı. Türkıye Lıgınde geçen sene oynanan 272 maçta 44 penaltı kararı çıkmıştı. Bu maç başına %16 penaltı kararına karşılık gelıyor. Dünya Kupasının maç başına %25 penaltı oranı bundan çok daha fazla.

Bu akşam turnuva boyunca henüz kazandıkları penaltı atışlarını gole çevırememış 2 takım karşı karşıya gelecek. Podolskı'nın kaçırmasından sonra, sıradakı muhtemel penaltıyı Schweınsteıger'ın atacağı açıklanmıştı. Ispanya yakasında ıse bu konuda bır belırsızlık söz konusu. Ilk kazanılan penaltının Davıd Vılla tarafından kaçırılmasından sonra Paraguay maçında topun başına Xabı Alonso gelmış ama o da topu ağlarla buluşturmaya muvaffak olamamıştı. Bakalım sırada kım olacak ? Castrol Analızı Torres'ı ışaret edıyor ama o da çok formsuz bır turnuva geçırıyor. Süreç başa dönüp, ıhale yıne Davıd Vılla'ya da kalabılır ...

0 yorum: