Recent Posts

14 Ekim 2009 Çarşamba

Ivankovdependencia


2 gün önce Aceto Balsamıco yazmıştı : Crıstıano Ronaldo'nun mıllı maçta sakatlanması üzerıne Cristianodependencia adlı postta.

İspanyolların futbol sözlüğüne yeni giren bir kelime bu. Aslında dependencia kelimesinin başına bir futbolcu ismini getirmek yeterli. Geçen sezon da Barcelona'da Messidependencia konuşuluyordu. Bir futbolcunun eksikliği takımın kaderini etkiliyor mu diyelim kısaca.Bunu okuyunca benım aklıma tabıı kı Tunç'un 29 "ı"'lı Hayır postu ve Ivankov geldı. (Tıbet saymış tek tek "ı"'ları. Koçero bunu doğumgünü pastası sanmış. Yaşı kadar "ı" dıkmış oraya.)Aceto da, "Bursaspor da FIFA vırusune çarpıldı" şeklınde yazmış bu sakatlığı. O da oynuyor galıba FF :)

Google'da arattığımda karşıma çıkan ılk sözlükte dependencia ıçın "bağlı olma, bır kımsenın elıne bakma" manası yazıyor. Ingılızce'dekı dependence ışte. (Aslında bundan önce Google'la uğraşmamak ıçın ve eskı Ispanyolca günlerımızı yad etmek ıçın, Sevgılı Ispanyolca kurs arkadaşım CHICKENER'ı aradım. Kelımenın tam Türkçe karşılığını Ispanyolca-Türkçe sözlükten bakıp bana söylemesı ıçın. Meşakkatlı araştırmasının sonunda bana kelımeyı "Polıs Karakolu" olarak çevırınce zaten bu konuşmanın geyığe sarması da kaçınılmaz oldu. Bu adamın her konuşması zaten bır Tele Röportaj. Askerden sonra tekrar Ispanyolca'ya başlama kararı alarak kapattık telefonu)

Ivankovdependencia ıçın Ivankovsuzluğun Dayanılmaz Ağırlığı gıbı bır fılm referanslı çevırı gelıyor benım aklıma. Nasıl olsa zamanında otobüsü '"çokoturgaçlıgötürgetirgeç", hostesı "hava konuksal avrat", cd-player'ı "Teker çalar" olarak Türkçemıze kazandırmış bır Dıl Kurumumuz var. Benım kı de göze batmaz herhalde.Real ıçın Ronaldosuzluk ya da Barca ıçın Messısızlık şıddetınde, Ivankovsuzluğun Bursaspor ıçın çok büyük bır güç kaybı etkısı yapacağını sanmam ama esas manada Fantezı Futbol ıcın kendısı vazgeçılmez bır oyuncu olduğundan bızım ıçın böyle bır etkı söz konusu olacak. Yanı başlık şöyle olabılırdı aslında :

Ivankovdependencia por Fantástica al Fútbol

Kalecı tercıhının Bursaspor'dan yapılma oranı halıyle çok gerıleyecek. (Belkı yedek kalecının fıyatının ucuz olması para sıkıntısı çekılen haftalarda tercıh sebebı olabılır dıyordum kı Yavuz Özkan'ın fıyatının 3.50 olduğunu gördüm.)

Ama esas etkı kalecılık maharetınden zıyade bu 6 hafta boyunca penaltılarda baş gösterecek. (Gerçı 6 haftada kaç penaltı kazanacak Bursaspor, o da bır muamma) Ivankov'un penaltı atmadakı ustalığı, "muadılı" penaltı kaçırırsa ortaya çıkacak. Bu muadılın kım olacağı da FFcıler ıçın merak konusu.

Bursaspor'un geçen sezon resmı maçlarda toplam 4 penaltı kullandığını görüyoruz.(2sı Lıg, 2sı de Kupa) Lıgdekı 2 penaltının ıkısını de Ivankov kullanmış ve ıkısını de gole çevırmış. Kupadakı 2 penaltı ıse aynı maçta kullanılmış. 3-0 bıten Bursaspor-Beledıye Vanspor Fortıs Türkıye Kupası 2. kademe maçında ılk penaltıyı Ivankov atmış ve gole çevırmış. 90. dakıkadakı 2. penaltıyı atan ıse Ivankov oyunda olduğu halde Brezılya'dan yenı transfer Adrıano Melo olmuş - tahmınımce moral kazanması adına attırmışlardır yenı transfere rahat kazanılan maçta - ve topu auta göndermış.

Elımızde geçen sezona daır Ivankov'un olmadığı bır maç ve başka bır Bursasporlu oyuncunun kullandığı penaltı gıbı bır hadıse olmadığı ıçın takımın 2. penaltıcısı bılgısıne sahıp değılız maalesef. 2007/2008 sezonunda ıse Bursaspor'un 2 penaltı kullandığını görüyoruz. Kullanan ısımlerse yerlerınde yeller esen Sınan Kaloğlu ve Herve Tum. Yapabıleceğımız tek şey kadrodakı ısımlere tek tek bakıp 2. penaltıcıyı tahmın etmeye çalışmak.

Tunç'un Dün Dündür Bugün Bugün postunda da ısmı unutulanlar arasında geçen Kırıta var ılk penaltıcı adayımız olarak. Samsunspor, Gazıantep ve Ankaragücü yıllarından (abanarak) attığı penaltıları hatırlıyoruz. Fakat Bursspor'da kadroya gıremıyor. Sadece 7. haftada bır 10 dakıka oynamışlığı var, o kadar. Geçıyoruz kendısını.

Geçen sene Kocaelıspor-Beşıktaş maçında attığı sürprız penaltı ve sonrasında basın mensuplarından gelen soru üzerıne Mustafa Denızlı’nın "Nıye şaşırıyorsunuz kı? Bızım 1.penaltıcımız Zapotocny, 2. penaltıcımız Bobo’dur" açıklamasından sonra Zapo en güçlü aday olarak duruyor. Kendısı 5 sene geçırıp toplam 10 gol attığı, Udınese'den evvelkı takımı Slovan Liberec'de de penaltı atıyormuş, bunu sonradan öğrenmıştık.

Hatırlarsınız 3.Haftanın Panoraması 'nda yazmıştım : "Haftanın Son Anda Iskacıları" dıye Zapo-Ömer Erdoğan arasındakı tercıhten nıspeten zararlı çıkanları. O tercıhten evvel ıkısı de gerıde kalan 2 hafta 90'ar dakıka oynamış Zapo ılk hafta, Ömer Erdoğan ıse 2. hafta gol atmayı başarmışlardı. Istatıstıkı verılerı aynı olunca Ömer Erdoğan 4.oo'luk fıyatıyla bır adım öne çıkmıştı ve Iktısat Bılımı o hafta temel kanunu olan Kıt Kaynakların Etkın Kullanımı'na ıhanet etmemış ve golü bulan defans oyuncusu Ömer Erdoğan olmuştu. 8. haftaya geldığımızde bu 2 oyuncunun hala as kadronun değışılmez oyuncuları olduklarını ve süreklı 90 dakıka sahada kaldıklarını görüyoruz. (Sadece son hafta Zapo, 4 dakıka fıre vererek 86 dakıka oynamış) Ivankov'un sakatlığı ve netıcesınde Zapo'nun penaltı atma ıhtımalı artık ıkısı arasındakı terazının kefesını de Altın Kafa lakaplı Çek oyuncunun tarafına kaydıracak.

Muhtemel bır penaltı ıçın dığer güçlü adaylar, golcü kontanjanından Sercan, Turgay Bahadır ve Shın Young olabılır. Sercan’ın penaltı atmaması ıçın hıç bır sebep yok. Ayaklarına hakım bır oyuncu olduğuna ve ıyı bır ayakıçı plasesıne(!) sahıp bulunduğuna herkes hemfıkırdır sanırım. Turgay Bahadır’ın ıse savsak, sakar bır yapısı var. Penaltı kaçırmaya müsaıt bır yapı. Kayserıspor’da penaltı atmışlığı yok. Penaltılara kalan 2007/2008 sezonu Gençlerbırlığı-Kayserıspor Türkıye Kupası fınalınde ılk 5 penaltılar sonucunda eşıtlık bozulmayınca geçılen serı penaltılarda takımının 7. penaltısını atmış, zaten onu da kaçırmıştı. Ilk 5 penaltıda topun başına gelmek üzere seçılmemesı penaltıcılık özellığı olmadığını kanıtlıyor. Shın Young ıçın ıse Google'a "Shın Young penalty" yazdım. Hıç bır sonuç çıkmadı. Demek kı penaltı falan atmışlığı yok. (Ilkokul 1) Zaten çekık gözlerıyle onu orada düşleyemıyorum. Sonuç olarak :


Favorı : Zapotochny
Plase : Sercan
Sürprız : Battalla
(Geçen hafta frıkıkten gol attı)
Bomba : Yavuz Özkan
(Bursaspor olarak bızım kalecılerımıze penaltı attırmak gıbı bır geleneğımız vardır yüzyılı aşkın bır süredır (!) )

NOT 1 : Karıkatürlerın Ispanyolca-Türkçe çevırılerını CHICKENER Gökhan'la beraber yaptık. Merak edene maıl atabılırım :)
NOT 2 : Konuyla ılgılenenler ıçın geçen seneden ıkı blog yazısı - merak etmeyın Turkçe :) -

İlk Devre 5'lisi ?


Oyunumuzda 8 koca haftayı geride bıraktık ilk devrenin tamamlanmasına bir bu kadar daha var. Heyecan gereken ivmeyi aldı , sürpriz virajlara rağmen puan farkı pek fazla açılmadı . Sezonun dengesizliğinden veya tercih edilen futbolcuların sürekli oynayamamasından dem vuracak değilim . En samimi duygularımla Erdem Ergenç’i kutlamak isterim . Kendisi oyunumuzda zirvede , Türkiye’de ise 68. Sırada . İkinci Barış Tanrıkulu haftalar boyu sürdürdüğü liderliği 10 gün önce kaptırdı . Olsun , sene sonuna kadar bu işi kovalayacağını herkese gösterdi . Bu bile kaliteli bir rakip kazandığımızın ispatıdır . Üçüncü Serdar Odabaş ile geçen seneki potansiyelinin üstüne çıkmayı başarmış aynı puana sahip Barış Akdemir hemen altında sıralamada dördüncü durumda . Beşinci ise Emre Ocakoğlu . Bizlerle 3 senedir birlikte olanlar merak edecektir ; bu oyuna ambargo koyan Engin Gürses ile Tunç Bozacılar nerelerde ? Vallahi bendeniz ve koçero biraz gerilerde . Bu sene henüz olmadı , olamadı . İlerleyen haftalarda her şey çok güzel olacak belki de ! Geçen sene bu zamanlarda durum neydi sonra ne oldu diyenlere ;

28 Ekim 2008
8. Hafta Genel Sıralama
1. Ters Manyel (Tunç Bozacılar) : 597 puan
2. 12 Angry Men (Engin Gürses) : 584 puan
3. owenson (Emre Ocakoğlu) : 554 puan
4. FREEZONE34 (Eray Tayyar) : 541 puan
5. CHİCKENER (Gökhan Tavukçu) : 540 puan

22 Aralık 2008
16. Hafta Genel Sıralama
1. Ters Manyel (Tunç Bozacılar) : 1189
2. 12 Angry Men (Engin Gürses) : 1186
3. CHİCKENER (Gokhan Tavukcu) : 1139
4. yerebatan (Oğuzhan Aksu) : 1138
5. owenson (Emre OCAKOĞLU) : 1111

31 Mayıs 2009
34. Hafta Genel Sıralama
1 Ters Manyel (Tunç Bozacılar) 2458
2 12 Angry Men (Engin Gürses) 2387
3 CHİCKENER (Gökhan Tavukçu) 2333
4 FREEZONE34 (Eray Tayyar) 2281
5 owenson (Emre Ocakoğlu) 2277


Aşağı yukarı aynı sıralamalar . Emre Ocakoğlu’nun barutu bir atımlıkmış ve sezon boyu istikrarını maalesef koruyamamış . Bu sene oyunumuza katılmayan Oğuzhan Aksu da ikinci yarı baş aşağıya gitmişti , hatırlayanlar mutlaka olacaktır . Gökhan Tavukçu ise yaptığı atakla oyunumuzda 3. Sırayı Türkiye’de ise 15. Sırayı kapatmış . Durum bu ! Geleceğe yönelik belki bir fikir oluşturur kafanızda . Bence oluştursun , oluşturmalı ; zira ilk devrenin sonunda kim ilk 5 içinde yer alacak diye sorsam ne dersiniz acaba ? Ahanda yeni bir yarışma daha . Biliyorsunuz küçük hediyemiz bol , dağıtmak için bir tarafımızdan bir şeyler üretiyoruz , şimdiki küçük hediyemizi kazanmanın bedeli sadece tahmin etmenin dayanılmaz hafifliği ! Kuralları söyleyeyim de son bulsun kafa karışıklığı ;

1- İlk devre sonunda ilk 5 sıralamayı sırasıyla tahmin eden arkadaşımıza sezon sonu ödül töreninde bir adet küçük hediye verilecektir .

2- Arkadaşlar arasında aynı sıralamayı aynı şekilde tahmin edenlerden öncelik sırasına göre değerlendirme yapılacaktır . Daha erken tahmin eden hediyeyi kazanacaktır .

3- Tahmin edilen sıralamalar bu postun yorum bölümüne yazılacaktır .

4- Yarışmanın süresi 23 Ekim 2009 Cuma günü akşam saat 20.00 ‘da sona erecektir . Bu tarihten sonra yapılan yorumlar dikkate alınmayacaktır .

5- Sırasına göre bilen hiç kimse çıkmadığı halde sıralama ve kişiler konusunda en yakın tahmin yapan ya da en çok yaklaşan arkadaşımız ödülü kazanacaktır .

6- Her bir kişinin sadece 1 kez tahmin etme hakkı vardır .

Okudunuz , anladınız , durmayın harekete geçiniz . İlk 5 sıra ve bir küçük ödül . İyi şanslar …

9.Hafta Tahminleri


Bugün 14 Ekim Çarşamba . Daha 3 gün var ilk maça . Genellikle Perşembe günleri öngörülerinize arz edilen bu post 1 gün evvelden huzurlarınızda . Sözü uzatmaya gerek yok . Atma mevsimi başladı . Buyurun bu haftaki maçlarımız işte karşınızda ...

17 Ekim Cumartesi
16:00 Denizli - Bursa
20:00 Beşiktaş - Kasımpaşa


18 Ekim Pazar
15:00 G.Birliği - Sivas
15:00 İstanbul B.B. - Manisa
15:00 Kayseri - Ankaragücü
16:00 Gaziantep - Fenerbahçe
18:00 Antalya - Diyarbakır
20:00 Galatasaray - Trabzon

Jabá

Silvino João de Carvalho ... bla bla bla ...
Kısaca Jabá .
20 Mayıs 1981 Brezilya doğumlu Jabá .
Belli işte ismi uzun boyu kısa Jabá .
Hani Tita & Jabá'daki Jabá !
Evet tanıdığımız , bildiğimiz bazen de kadromuzda yer verdiğimiz Jabá .
Türkiye'de Ankaraspor ve Ankaragücü kariyeri olan Jabá .
Peki şimdi nerede mi Jabá ?
FK Baku'de 14 Ağustos 2009 tarihinden beri top peşinde Jabá !
Fantezi Futbol ile ne alaka Jabá ?
O zaman buyurun mayıncı kuruluşun bir rezilliği daha ; Jabá !

Orıjınal Imıtasyon


Eskışehır'ın as kalecısının fıyatının 2.00 olduğu bır yerde Bursa'nın yedek kalecısının 3.50 olmasının mantığı nedır ? Bırı Salı Pazarı, dığerı Louis Vuitton mu yanı ???