Recent Posts

18 Ocak 2010 Pazartesi

Engin , Koçero , Paşa ...


Tunç Bozacılar : Fantezi Futbola nasıl başladın ve BFFK sitesini oluşturmak nereden aklına geldi ?

Engin Gürses : Benim hatırladığım en eski FF seneler evvel Spor gazetesinin başlattığı idi . Sanırım Türkiye’deki ilk FF de budur . O zamanlar sezon başında bir kadro yapıp postayla onlara gönderiyordun . Bir daha da değiştiremiyordun kadronu . Sene sonunda en çok puan alan yarışmacı belirleniyordu . Ona katılmıştım ama bu dediğim 1990-91 yılları falan . Ben ortaokula yeni başlamıştım . Sonraki sene galiba Milliyet de yapmıştı FF. Bir daha da uzun süre FF olmadı benim bildiğim Türkiye’de . Varsa bile çok popüler olmadı . Seneler sonra NTV’nin açtığı ile beraber tekrar futbolun bu yan aktivitesi aktif hale gelmiş oldu .

NTV’de geyiğine kadrolar yaparken Tunç’la samimi olduğumuz dönem ve kapıştığımız bir sene vardı . Ertesi sene koçero askere gitti , o sene Seço ve Bülent Şener ile çok hararetli olmasa da kapıştığımızı hatırlıyorum . Bir sonraki senenin sonlarında ise Gökhan Tavukçu ve Mahmut Aras’a zehiri bulaştırmıştım . Sonra birden 2007 yılında yeni sezonla beraber BFFK geldi .

Burdan da bazı arkadaşlar hatırlayacaktır . Genç Bakırköylüler Derneği ile halısaha futbolu turnuvalarımız vardı . Hatta o zamanlar bu halısaha futbolu işine öyle sarmıştık ki Türkiye Futbol Federasyonu ile bile görüşmüştük konuyla alakalı . O zamanlar halısaha turnuvalarının internet sitesiyle (www.gencbak.com) uğraşmak , istatistikleri düzenlemek vb. acayip hoşuma giderdi . Bu ilginin ve de o zamanlar Türkiye’de yavaş yavaş popülerleşmeye başlayan blog akımının da etkisiyle bir blog açtım . Sonra arkadaşlarıma katılmaları için olaydan tek tek bahsettim . Zaten FF öyle bir şey ki futbolu seven adam FF ile ilgilenmeye başladıktan sonra çok kısa sürede bu işin hastası olup çıkıyor . Ödül olayı ise aklıma Tribundergi’nin o aralar futbol kültürünün geliştirilmesi adına yaptığı küçük yarışmalardan geldi . Hatta bundan ilhamla benim ilk belirlediğim ödül Barcelona ile ilgili bir kitaptı . Sonra bunun herkese hitap etmeyebileceğini düşünüp formaya çevirdim . Yarışmacıların şevklenmesi adına kendim bir ödül koyayım demiştim . Zorunluluk yoktu ama sonra herkes kendiliğinden bir ödül vermek istediğini söyledi . İlk sene siteyle ben uğraştım, Tunç da sık sık yazıyordu . Ertesi sene ise koçero bu işi sahiplendi , aldı götürdü .


Tunç Bozacılar : İlk seneden açık farkla birinci oldun , birinci olmak nasıl bir duygu ? Hem siteyi oluşturup hem siteye yazı yazıp hem de oyunu organize edip birinci olmak kendin pişir kendin ye , kendin çal kendin oyna duygusu yaratmadı mı ?

Engin Gürses : Sanki dışarıdan bir gözmüş gibi tarafsız bir uslüp kullanmaya çalıştım . Pek kendimden bahsetmemeye çalıştım . Hatta kimseye batmasını istemediğim için normalde birinci olanın hakkında yazılması gerekli haber cümlelerini bile çok kısa tutuyordum .

Tunç Bozacılar :
İkinci sene zirveyi kaptırdın . Peki ne değişti bir önceki seneye göre ? Kaliteli bir rakip kazandığın için mutlu mu oldun yoksa ikinciliğe üzüldün mü ?

Engin Gürses : Ankara Etimesgut’a gidene kadar oyunda liderdim . Sonrasında internetim olmadığı için telefonla kadro yaptırma dönemi geldi . Bu aralar biraz tırtladım . Aynı anda Tunç ve Gökhan da olağanüstü denebilecek performanslar ortaya koyunca o aralar 3.lüğe kadar geriledim . Bahanelere sığınmamak için çok konuşmadım ama bilenler bilir, benim için internetsizlik demek ölüm demek :)

3 aylık Yedek Subay Okulu bitince 100 puanlık bir fark vardı . Şahsen Erzurum’da internetime kavuşunca bu puan farkını kapatacağımı düşünüyordum . Hatta dağıtım iznindeki 3 haftada bayağı iyi kadrolar yapıp 40'lara kadar indirmiştim farkı ama sonra olmadı . Maçların heyecanıyla o aralar Tunç’un fazla şanslı olduğunu düşünüyordum ama şimdi sakin kafayla bakınca aslında Tunç olayı çok yakından takip ettiğinden dolayı pek hata yapmıyordu . Risk yönetimini iyi belirliyordu ve bu farkı çok uğraşsam da kapatmak nasip olmadı.

Bilgin faktörünü de unutmamak lazım . Bana gereksiz riskler aldırdı , Alanzinho hastası olup çıktık ailecek onun yüzünden :) 2.liğe çok üzülmedim bu durumda pek itiraf etmesem de kendime (Koçero duymasın iyi bir rakip kazanmış olmak oluyor sorunun cevabı) .

Tunç Bozacılar : Türkiye 5. liği senin için ne ifade ediyor ?

Engin Gürses : Geçen sene t2’yi geçmekti benim amacım . Türkiye 2.liği de bir şey ifade etmeyecekti . 5.likte bir şey ifade etmedi . Artistlik yaptığım sanılmasın ama hiçbir şey ifade etmiyor…

Tunç Bozacılar : Beşiktaş ve Fantezi Futbol arasındaki ayrımı yapabiliyor musun ? Kadromda en az bir Beşiktaşlı olacak der misin ?

Engin Gürses : Hayır demem . Hatta hiç böyle bir yaklaşımım olmaz . Ama bana her maç kazanacakmışız gibi gelir . Aşırı Pollyanna'yımdır hatta bu yüzden hep babamla tartışırız . Dolayısıyla Beşiktaş’ı tuttuğum için değil ama Beşiktaş’ın haftanın mutlak kazanacak takımlarından biri olacağını düşündüğüm için tuttuğum takımdan oyuncu alırım . Ama daha yeterince profesyonel değilim bu oyunda.Örneğin GS-BJK maçında Arda’nın alınması gerekliydi . Bu bir FF doğrusuydu . O aralar Galatasaray çok gol atıyordu ve Arda çok formdaydı ama elim gitmedi , alamadım . Keza TS – BJK maçında Tabata yerine Colman’ı almam gerekliydi . Colman 3 puanla kapattı o maçı ama asist- gol üretememesi büyük şanssızlıktı . Kaçan gollerde hep baş aktördü . O maç 100 kere oynansa 95’inde Colman 8 puan ve yukarısını alırdı .

Tunç Bozacılar : Siteye yazı yazmak nasıl bir duygu ?

Engin Gürses : Seneler önce Halısaha turnuvalarımız varken Gençbak.com’a halısaha futbolu üzerine yazılar yazıyordum . Bir ara tribün kültürü üzerine tribundergiye de çok yazı yazmıştım . Beyazperde.com'a sinema üzerine keza farklı farklı sitelere vidolu tavla üzerine , bilardoturk.com'a Bilardo üzerine makaleler yazmıştım . Yazmayı seviyorum , beni rahatlatıyor deeermişim :)

Hobilerim üzerine ansiklopedik araştırmalar yapmak , okumak , kitap almak benim en sevdiğim şeylerdir . Futbolu da , Tavlayı da , Bilardoyu , Satrancı da kitaplardan okuyarak öğrendim ben.

Bu arada yazdığım yazılardaki imla kuralları , noktalamalar , estetik çok önem verdiğim şeylerdir . Yazının resmi farklı olsun isterim . Yazıyla alakalı yarım saat kırkbeş dakika resim aradığım çok olmuştur . Sıfırdan internet sitesi tasarlamak , sitede yeni bir bölüm , yeni bir fikir ortaya çıkarmak beni en mutlu eden işlerden biri . Blog olayını çok seviyorum .

Tunç Bozacılar : Maç sırasında sitedeki yorum bölümünde maçı oynuyormuşcasına yaşarken ''tüh be nasıl kaçar , ah be gol olsa 5 puan kazanırdım'' yorumlarına daima devam edecek misin ?

Engin Gürses : Benim fantezi futboldan en çok keyif aldığım anlar kucağımda bilgisayarla maç izlemek . Erzurum'da askerde misafirhanede kalırken bunu çok rahat yapıyordum zira sosyalleşmek demek maç izlemek demekti Oltu gibi küçük bir Anadolu kasabasında . Ama İstanbul’da sanırım bu zevkimi çok rahat doya doya yaşayamayacağım.

Tunç Bozacılar : Bffk ve Fantezi Futbol hayatının ne kadarını kaplıyor ? Haddinden fazla önem verdiğini düşündüğün zamanlar oluyor mu ?

Engin Gürses : Evet çok oluyor . Bazen yazı yazmanın , istatistik toplamanın çok zaman aldığı oluyor . O anlarda vicdan mekanizması devreye giriyor . Hayatta bundan daha önemli yapılacak işler var diye beni sıkıştırıyor . Dengeyi yakalamaya çalışıyorum …

Tunç Bozacılar : Kadro kurma sürecini anlatır mısın bizlere . Ve yararlandığın kaynakları söyler misin ?

Engin Gürses : Herkes gibi sporx , spor3 ve bazı riskli maçlarda da sakat ve cezalılara bakma adına resmi siteler . Diğerleri herkesle aynı süreç . Artık zaten BFFK'nın büyük çoğumluğu rantabl bir şekilde yüksek verimle kadro yapıyor . Herkes bu süreci gayet başarılı şekilde birbirine yakın oranlarda yaşıyor . Bir de zaten sitedeki değerlendirmeler - istatistikler sakat - cezalı listeleri , tahmin oyunu vb. gibi olaylar neticesinde bir Ortak Akıl oluşmuş durumda . Bu tek tek BFFK’daki herkesin performansına olumlu katkıda bulunuyor . Yani toplu tekamül diye adlandırabileceğim bir süreç oluyor .

Ama kişisel olarak Salı günü değerlendirmelerine önem veririm . Radikal’de Tanıl Bora’nın yazıları , Milliyet Spor’da Ediz Sarıpınar’ın istatistikleri ve Zaman’ın Haftanın Değerlendirmelerini o hafta okumazsam FF kadromum bir yanının eksik kalacağını düşünürüm .

Tunç Bozacılar : Bu güne kadar hiç kadronu yapmayı unuttun mu ? Unutursan kıyamet alameti sayabilir miyiz bunu ?

Engin Gürses : Çok güzel bir Fenerbahçe pankartı vardır ; “Sana gelmediğim gün öldüğüm gündür” diye . Onunla cevaplayayım bu soruyu ...

Tunç Bozacılar : Bu oyundaki rakiplerin hakkında ne düşünüyorsun ? Bu sene seni zorlayacak , sene sonunda zirvede yer alacak ya da şu an itiberiyle süpriz yaptığına inandığın birileri var mı ?

Engin Gürses : Barış Akdemir artık ciddi rakip kategorisine terfi etti . Barış Tanrıkulu çıkmıştı ama düşüşe geçti . Seço da iyi başlamıştı ama düşüşte . Bunun haricinde Tunç biraz formsuz olsa da ilk 3’ü kesin zorlayacaktır . Erdem Ergenç ve Serdar Odabaş da ilk 5 içinde yer alacaklar bence . Mahmut Aras ise sonuna kadar götürecek büyük ihtimalle bu sezon ve bence 6. bitirecek ligi …


Tunç Bozacılar : İlk sene engingurses , ikinci sene 12 Angry Men ve bu sene ise Hissi Kablel Vukuu . Neden devamlı farklı takım isimleri ?

Engin Gürses : İlk sene direk kayıt olurken farkında olmadan seçtiğim isimdi engingurses . Sonra da NTV sisteminden dolayı değiştirmek mümkün olmadı . Yoksa onu ilkokul 1 gibi engingurses olarak bırakmazdım :)

2. seneden itibaren çizgimi yakalamaya başladım :) Bundan sonra büyük ihtimalle her sene farklı bir isim bulacağım . 2 senedir takım isimleri üzerinde ciddi ciddi düşündüm bundan sonra da bu konuda mesai harcarım .

Tunç Bozacılar : Ligimizde Ankaraspor'un küme düşmesi ve Fenerbahçe ile Galatasaray dışında güçlü bir takımın yer almayışı Fantezi Futbolu etkiledi mi sence ?

Engin Gürses : Yakında FF’de şans faktörü ile ilgili bir yazı yazacağım . FF'deki şans oranını tavla , briç gibi diğer şans içeren oyunlarla karşılaştıran bir yazı . Benim fikrimce 30 takımlı bir lig olsa FF ‘nin şans oranı Briçteki şans oranına eşittir . Seçenekler arttıkça haliyle oyunun komplekslik derecesi (complexity) artar . Bu varyasyon artışından dolayı da şans oranı bu oyunun temel argümanları olan takip , futbol öngörüsü ve maça analizleri gibi etkenlerin gerisinde kalır . Şu an 16 takımlı bir ligde FF’nin şans oranı en ilkel oyunlar olan okey ya da piştidekinden farksız gibi . Tabii ki kendi içinde bir oyun stratejisi ve taktik ya da kağıt-taş sayma ya da taşlama , taş çağırma gibi incelikleri var ama yüksek oranda şansa dayanıyor . Bu şans faktörü uzun vadede yine tolere edilebilir ama 34 hafta buna yetecek mi bu sene bilmiyorum .

Tunç Bozacılar : Gelecekte Fantezi Futbol oyunu ile ilgili hedeflerin veya projelerin nelerdir ?

Engin Gürses : Bunu şahsım adına değil BFFK olarak cevaplamak istiyorum . Zira dediğim gibi artık bu iş bir Ortak Akıl Projesi haline dönüştü . Öncelikle Fantezi Futbolla alakalı bir kitap yazabiliriz . Amazon’dan aratın karşınıza bu konu hakkında yazılmış onlarca yabancı dilde kitap çıkar ama daha Türkiye’de böyle bir kitap basılmadı . Bu konuda öncü olabilecek yeterliliğe ve birikime sahibiz ekip olarak . Fantezi Futbolun Dünya’da ve Türkiye’de tarihsel gelişimi , unutulmaz hatıralar , futbol sevgisini etkileme süreci ve futbol görüşüne Kazandırdıkları - Kaybettirdikleri , İyi Kadro Kurmanın İncelikleri gibi bölümler içeren bir kitap olabilir . Bunun yanında yakında Fantezi Futbol olayını tanıtan yani bu konuda referans site olabilecek bir internet sitesi yapacağız inşallah …

Tunç Bozacılar : Lig Tv'den teklif gelse , ''Kanalımızda 1 saatlik bir Fantezi Futbol programı yapmayı düşünüyoruz , bizimle çalışır mısınız?'' deseler , ne düşünürsün ?

Engin Gürses : Bunu zaten biliyorsun askerden geldiğim gece Yeşilköyde oturduğumuzda söylemiştim . Eskiden NTV’de Güntekin Onay - Rıdvan Dilmen’in programında son 5 dakika Fantezi Futbola ayırılıyordu . Haftanın birincisinin kadrosu ekrana getirilir ve Rıdvan Dilmen tek tek tercihler konusunda yorum yapardı . Şu an böyle bir şey yapılmıyor . Lig TV’de 200 bine yakın takım var . Keza NTVSpor’da da öyle . Ama Fantezi Futbol ile alakalı ne Radyoda ne de Tv ‘de tek bir program dahi yok . Yani aslında Lig Tv’nin elinde büyük bir potansiyel var . 200 bin ciddi bir rakam . Ki düzgün bir reklam , tanıtım ile bu tarz bir tv programı ile bu rakam çok rahat ikiye katlanabilir . İngiltere’deki gibi ligin resmi Fantezi Futbol Oyunu olabilir . İngiltere’de Official Fantasy Premier League ismiyle oynanıyor . Sözün özü oyunu çok daha çekici ve popüler bir hale getirmek mümkün . Yani iş elindeki potansiyeli yaldızlamak , güzel bir paket içinde sunmak , ilginç hale getirmek . Pazarlama stratejisi gibi bir şey .

İngiltere’de ve Amerika’da (kendi iğrenç futbolları hakkında) böyle televizyon programları olduğunu biliyorum .Para falan vermesinler bedavaya yaparız onlara biz bu programı . Her hafta başka biri çıkar bizden , bizi temsil eder yeter . Hatta Türkiye Birincisi etiketiyle koçero çıksın sadece ben olmasam da olur . Gökhan’ın bir tanıdığı yoluyla Lig Tv’ye ulaşmaya çalıştık 2 ay önce falan ama ses seda çıkmadı . Olmazsa da çok da önemli değil . Zaten underground bir program yakında olacak inşallah . Underground takılmak da iyidir.

Tunç Bozacılar : Halı saha maçları yaptığını biliyoruz . Mesela zorlu bir turnuva maçında kendi takım arkadaşın sana alenen beşlik atsa tepkin ne olur ?

Engin Gürses : O gün ona bireysel oyunu değil de takım oyunu oynamayı öğretmeyi kendime dava edinmeye karar verirdim sanırım .

Tunç Bozacılar : Bana Fantezi Futbola kazandırdığın isimleri bir çırpıda sayar mısın ?

Engin Gürses : Misyonerler davalarına kazandırdıkları kişileri övünerek söylemezler hatta unuturlarmış . İşin saflığı , duruluğu , ihlası bozulmasın diye . Bu da bir çeşit misyonerlik . Unuttum gitti .

Tunç Bozacılar : Geçen sezonun ödül törenini ne zaman yapmayı düşünüyorsun ? Yine Kinder Süpriz yumurtalarını stoklayacak mısın ?

Engin Gürses : Bunu konuştuk geçen gün Yeşilköy’de Asır Kafede buluştuğumuzda . İnşallah Ocak Ayı içerisinde bu ödül törenini yapacağız . Tabii ki de Kinder Sürpiz yumurtaları olacak kura çekimi için . Biz içimizdeki amatörlüğü öldüremeyiz .

Tunç Bozacılar : Bana bu oyundaki arkadaşlarını tek kelime ile anlatır mısın ?

Engin Gürses : Birol umut, Gökhan aşk, Tolga azim, Emre insan-ı kamil , Erdem erdem . Neyse daha çok devam edemeyeceğim . Neyim olm ben Elif Şafak mıyım ?

Tunç Bozacılar : Türkiye 1.si olmak istiyor musun ? Herkes Türkiye 1.si olabilir mi ? Her hangi bir platform , müsabaka veya branşta hiç Türkiye 1.si arkadaşın var mı ?

Engin Gürses : Şu an Lig Radyo’da program yapan , SkyTurk’de Total Futbola çıkan Fırat İşbecer benim İstanbul Üniversitesi Enez Kampından çocukluk arkadaşımdı . O Anadolu Lisesi sınavında birinci olmuştu . Özel Okul sınavında da derece yapıp Robert’e gitmişti ama futboldan hiç çakmazdı . Nasıl yazar olmuş şimdi ben görünce şok oluyorum .

Başka da yok ..... Şakka lan Şakka . Var var , naletten koçerom var . Nasıl oldu bu yav ? İnsan bir taraftan rakibi olduğu için kıskansa da öte yandan yakın arkadaşı olduğun için övünç de duyuyorsun . En azından Türkiye 1.sinin senin benim gibi ıslak hamburger yiyen , açık ayran içen , basketten nefret eden , geyik bir insan olduğunu göstermiş oldu bize .

Tunç Bozacılar : Kardeşin Bilgin Gürses'in kadro kurma sürecindeki sana olan etkisi nedir ? Kan bağı veya duygusallığın bu oyundaki yeri ne olmalıdır ?

Engin Gürses : Bilgin’le kardeşten ziyade çok samimi bir arkadaş gibi olduğumuz için (Türkiye’nin gelini olduğum için) ve genelde futbola bakış açımız seneler boyunca aynı ortamda şekillendiği için – bizim oda – onun fikirlerini dinlerim hep . Ve birbirimizi çok kolay etkileyebiliyoruz . O da inandığı fikirleri hararetli savunan bir fıtratı olduğundan karşısındakini kolay etkileyebiliyor . Kaç defa bundan sonra seni asla dinlemeyeceğim desem , hatta bir ara evde Fantezi Futbol ile ilgili konuşmasını yasaklasam da bir şekilde muhabbet oraya geliyor . Adam Fawer’ın Empati kitabını okumuş olanlar bu etkileşimi daha iyi anlayacaklardır . Alacakaranlık serisini okumuş olanlar da Bella’nın vampir olma sürecini çok iyi anlayacaklardır .

Tunç Bozacılar :
Sene sonu ilk 5 sırada kimler yer alır sence ?

Engin Gürses : 1. Engin Gürses
2. Barış Akdemir
3. Erdem Ergenç
4. Tunç Bozacılar
5. Gökhan Tavukçu
6. Mahmut Aras

Tunç Bozacılar : Bu oyunda asla almam dediğin bir oyuncu var mı ?

Engin Gürses : Oyuncu yok ama kapışmacı var : Alper Çetinkaya . Gelse tüm BFFK camiasından diz çöküp özür dilese ve Seço’ya almadığı Liverpool formasınından 5 tane getirse belki ona karşı içimdeki nefret diner . O değil , koskoca şirkete o forma yüzünden haciz gelecek . Ortağı Gökhan’a yazık olacak ona üzülüyorum ben . Tanıdığım bu tip davalara bakan çok iyi bir avukat var . O ilgilenmeye başladı davayla …

Tunç Bozacılar : Son olarak ; Koçero ne demektir , kime denir , ne amaçla söylenir ?

Engin Gürses : Kelimenin etimolojisini araştırdım ben Oxford Kraliyet Kütüphanesinde . Kelimenin kökü "Couchero" . Uzakdoğu dillerinden türeme . Co-hero gibi bir manası var yani . Yardımcı Kahraman gibi . O yüzden ben t2’ye diyorum bunu . Asıl kahraman kim mi ??? Koçero biliyor onu …

Jean Paul Sartre (*)


Ezeli Rekabet köşesine son bir göz kırpalım , şu ana kadar sıralamaya giren arkadaşlarımıza en fiyakalı selamlarımızı yollayalım . Uzun ve yorucu bir çalışma sonucunda oyunumuzdaki tüm yarışmacılar işte karşınızda ...

Oyunumuzun En Başarılı Kapışmacıları

Engin Gürses
14 kez 1.lik
14 kez 2.lik
10 kez 3.lük
9 kez 4.lük
10 kez 5.lik


Tunç Bozacılar
14 kez 1.lik
7 kez 2.lik
5 kez 3.lük
12 kez 4.lük
10 kez 5.lik

Gökhan Tavukçu
12 kez 1.lik
10 kez 2.lik
9 kez 3.lük
6 kez 4.lük
9 kez 5.lik


Seçkin Köksal
9 kez 1.lik
6 kez 2.lik
8 kez 3.lük
9 kez 4.lük
9 kez 5.lik


Kadir Bülent Şener
5 kez 1.lik
9 kez 2.lik
10 kez 3.lük
9 kez 4.lük
6 kez 5.lik

Emre İpal
5 kez 1.lik
3 kez 2.lik
5 kez 3.lük
6 kez 4.lük
5 kez 5.lik


Mahmut Aras
4 kez 1.lik
8 kez 2.lik
7 kez 3.lük
11 kez 4.lük
10 kez 5.lik

Onur İhtiyar
4 kez 1.lik
3 kez 2.lik
2 kez 3.lük
3 kez 4.lük
3 kez 5.lik

Birol Sezgin
4 kez 1.lik
3 kez 2.lik
1 kez 3.lük
4 kez 4.lük
3 kez 5.lik

Tolga Güven
4 kez 1.lik
2 kez 2.lik
3 kez 3.lük
2 kez 4.lük
3 kez 5.lik


Erdem Ergenç
3 kez 1.lik
1 kez 2.lik
3 kez 3.lük
1 kez 4.lük
0 kez 5.lik


Emre Ocakoğlu
2 kez 1.lik
7 kez 2.lik
6 kez 3.lük
8 kez 4.lük
4 kez 5.lik

Eray Tayyar
2 kez 1.lik
4 kez 2.lik
5 kez 3.lük
4 kez 4.lük
5 kez 5.lik

Barış Akdemir
2 kez 1.lik
3 kez 2.lik
5 kez 3.lük
8 kez 4.lük
5 kez 5.lik


Barış Tanrıkulu
2 kez 1.lik
1 kez 2.lik
2 kez 3.lük
0 kez 4.lük
2 kez 5.lik


Ali Tarık Uçur
2 kez 1.lik
1 kez 2.lik
0 kez 3.lük
0 kez 4.lük
0 kez 5.lik

Bilgin Gürses
1 kez 1.lik
1 kez 2.lik
0 kez 3.lük
0 kez 4.lük
2 kez 5.lik

Önem Neidik
1 kez 1.lik
1 kez 2.lik
0 kez 3.lük
0 kez 4.lük
0 kez 5.lik

Çağrı Vatansever
1 kez 1.lik
0 kez 2.lik
1 kez 3.lük
2 kez 4.lük
0 kez 5.lik


Taner Sezgin
1 kez 1.lik
0 kez 2.lik
1 kez 3.lük
1 kez 4.lük
1 kez 5.lik

(*) İnsan sahip olduklarının toplamı değil, henüz gerçekleştiremediklerinin toplamıdır.

2009 - 2010 Ödül Dağılımı


Sezon başında 28 kişi ile yola çıkan BFFK gemisi mecburi sebeplerle 3 limanda durmak zorunda kaldı ve her birisinde bir arkadaşımız ile vedalaştık . Kaptan , tayfa ve miço toplamı 25 kişiyiz artık . Bu da demek oluyor ki 17 hafta sonunda ulaşacağımız limanda 25 adet ödül çok çalışıp başaranları beklemekte . Peki kim ne kadarını haketmekte ve bölüşüm adaletli bir şekilde nasıl pay edilmekte ? Gemi mürettebatımızın aklından ilk limandan beri çıkmayan soru bugün itibariyle cevaplandı ve kaptan köşkünden tüm personele açıklandı . İsterseniz ilk iki seneyi bir hatırlayalım üçüncü sene daha iyi otursun filikalar ...

2007 - 2008 : 10 kişi
1. 4 ödül
2. 3 ödül
3. 2 ödül
4. 1 ödül
5. 1 ödül

2008 - 2009 : 13 kişi
1. 5 ödül
2. 3 ödül
3. 2 ödül
4. 2 ödül
5. 1 ödül


Ve üçüncü sezon ödüllerimiz ile ödülleri vaad eden arkadaşlarımız geliyor şimdi de ...

2009-10 Sezonu Yarışmacılar ve Ödülleri

1 - New York Red Bulls Forma (Onur İhtiyar)

2 - National Geographic ve FourFourTwo dergilerinin 1'er yıllık aboneliği (Tunç Bozacılar)

3 - Adidas Spor Çantası (Barış Akdemir)

4 - New Balance Ayakkabı (Birol Sezgin)

5 - Fenerium veya Maraton Derbi Maç Bileti (Emre Ocakoğlu)

6 - Bimex 100 Liralık Hediye Çeki (Eray Tayyar)

7 - Nike 100 Liralık Hediye Çeki (Erdem Ergenç)

8 - Adidas 100 Liralık Hediye Çeki (Kadir Bülent Şener)

9 - Kappa 100 Liralık Hediye Çeki (Seha Yeşildere)

10 - En İyi Futbol Filmleri Dvd Serisi (Seçkin Köksal)

11 - Orjinal Erkek Parfümü (Tarık Uçur)

12 - Boyner 100 Liralık Hediye Çeki (Önem Neidik)

13 - Üç Büyüklerden Birine Ait Yeni Sezon Forma (Çağrı Vatansever)

14 - 2000 Parçalık Çerçevelenmiş Puzzle (Gökhan Tavukçu)

15 - İstanbul 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası Çeyrek ya da Yarı Final Maçlarından Birine 100 Liralık Bölümden Maç Bileti (Hasan Bünül)

16 - Herhangi Bir Yabancı Takımın Yeni Sezon Forması (Volkan Tavukçu)

17 - Playstation # 3 FIFA 2010 Oyunu (Bilgin Gürses)

18 - İletişim Yayınları Futbol Kitapları Serisi (Engin Gürses)

19 - Playstation # 3 - PES 2010 Oyunu (Taner Sezgin)

20 - Herhangi Bir Yabancı Milli Takım Forması (Tibet Çetinkaya)

21 - Üç Büyüklerden Birine Ait Yeni Sezon Forma (Serdar Odabaş)

22 - Puma 100 Liralık Hediye Çeki (Mahmut Aras)

23 - Nike Spor Ayakkabı (Tolga Güven)

24 - Romanya 'dan Bir Takımın ya da Romanya Milli Takımının Forması (Barış Tanrıkulu)

25 - Polat Hotel 1 aylık havuz üyeliği (Emre İpal)

2009 - 2010 : 25 kişi
1. 8 ödül
2. 6 ödül
3. 4 ödül
4. 3 ödül
5. 2 ödül
6. 1 ödül
7. 1 ödül

İşte böyle arkadaşlar . 25'te 7 , en başarılı olan tayfa kapacak ödülleri . Şimdiden yolunuz açık olsun , iyi temizleyin lan gemiyi . Eyy köleler çekin kürekleri ve şşşt yukarıdaki sormadan söyle kara göründü mü , göründüüüüü iyi mi !

Ezeli Rekabet Of The Şu Andaki Akıbet ...


2009-2010 yılına ait BFFK istatistikleri biraz önce girdiğim post neticesinde sona erdi . İlk devre sıralamasından fair play puanına , en iyi tahminciden haftalık başarılara bir sürü rakam girdik , yarışmacı arkadaşlarımızı andık ancak artık olaya biraz makro bakma zamanı (Makro Time) . İddialı bir söylem olacak belki de ancak kısa geçmişimizdeki efsanlerimize göz atalım istedim . 3. sezona girerken bu periyotta neler yaptığımızın önemi büyük çünkü rekorlar mevzubahis . Acaba şu ana kadar kim en iyimiz , hangi takımın taraftarı daha başarılı , hiç Türkiye 1.si olan kardeşimiz mevcut mu gibi sorulara cevap bulacaksınız eğer şu ana kadar sol taraftaki ezeli rekabet köşesine göz gezdirmediyseniz . Bakalım neler yaşanmış bugüne kadar ve güzel bir çıta koyuyorum önünüze geçin geçebildiğiniz kadar ...

Sezon Şampiyonları
BFFK : Engin Gürses
BFFK2 : Tunç Bozacılar


Sezonluk Başarılar
2008-09 Tunç Bozacılar Türkiye 1.

2008-09 Engin Gürses Türkiye 5.
2008-09 Gökhan Tavukçu Türkiye 15.
2007-08 Engin Gürses Türkiye 20.
2008-09 Eray Tayyar Türkiye 47.
2008-09 Emre Ocakoğlu Türkiye 49.
2008-09 K.Bülent Şener Türkiye 76.
2008-09 Oğuzhan Aksu Türkiye 92.

Haftalık Puan Rekoru
1. Engin Gürses : 102
2. K.Bülent Şener : 101
3. Tunç Bozacılar : 101
5. Tunç Bozacılar : 100
6. K.Bülent Şener : 100
7. Tunç Bozacılar : 99
8. Mahmut Aras : 99
9. Eray Tayyar : 99
10. Serdar Odabaş : 98
11. Gökhan Tavukçu : 98
12. Tunç Bozacılar : 98
13. Engin Gürses : 96
14. Gökhan Tavukçu : 96
15. Tunç Bozacılar : 96
16. Birol Sezgin : 95
17. Gökhan Tavukçu : 95
18. Oğuzhan Aksu : 95

Hafta Şampiyonları
Engin Gürses 14 kez
Tunç Bozacılar 14 kez

Gökhan Tavukçu 12 kez
Seçkin Köksal 9 kez
K.Bülent Şener 5 kez
Emre İpal 5 kez
Mahmut Aras 4 kez
Onur İhtiyar 4 kez
Birol Sezgin 4 kez
Tolga Güven 4 kez
Erdem Ergenç 3 kez
Emre Ocaoğlu 2 kez
Ali Tarık Uçur 2 kez
Barış Akdemir 2 kez
Eray Tayyar 2 kez
Barış Tanrıkulu 2 kez
Çağrı Vatansever 1 kez
Bilgin Gürses 1 kez
Taner Sezgin 1 kez
Önem Neidik 1 kez

Haftalık Başarılar
Türkiye 7. Mahmut Aras
Türkiye 14. Tunç Bozacılar
Türkiye 23. Tunç Bozacılar
Türkiye 31. Seçkin Köksal
Türkiye 39. Serdar Odabaş
Türkiye 43. Birol Sezgin
Türkiye 46. Gökhan Tavukçu
Türkiye 53. K.Bülent Şener
Türkiye 56. Engin Gürses
Türkiye 57. Barış Akdemir
Türkiye 59. Barış Tanrıkulu
Türkiye 68. Onur İhtiyar
Türkiye 80. Mahmut Aras
Türkiye 81. Emre Ocakoğlu
Türkiye 85. Emre Ocakoğlu
Türkiye 87. Engin Gürses
Türkiye 92. K.Bülent Şener
Türkiye 93. Ali Tarık Uçur
Türkiye 99. Birol Sezgin
Türkiye 100. Engin Gürses

Toplam Puanlar
Engin Gürses 4850 puan
Tunç Bozacılar 4782 puan
Gökhan Tavukçu 4685 puan
Emre Ocaoğlu 4567 puan
Mahmut Aras 4495 puan
Seçkin Köksal 4493 puan
K.Bülent Şener 4457 puan
Tolga Güven 3743 puan
Barış Akdemir 3396 puan
Eray Tayyar 3317 puan
Birol Sezgin 3244 puan
Onur İhtiyar 2996 puan
Oğuzhan Aksu 2242 puan
Emre İpal 2128 puan
Erdem Ergenç 1171 puan
Serdar Odabaş 1139 puan
Taner Sezgin 1113 puan
Barış Tanrıkulu 1104 puan
Volkan Tavukçu 1083 puan
Seha Yeşildere 1066 puan
Hasan Bünül 1038 puan
Bilgin Gürses 1027 puan
Çağrı Vatansever 1019 puan
Önem Neidik 1003 puan
Ali Tarık Uçur 986 puan
Tibet Çetinkaya 968 puan

Kaptandan Kazanılan Puan Rekoru
Alex De Souza - 46 puan
Tunç & Gökhan

Mehmet Çakır - 36 puan
Tunç & Engin
Emre & Mahmut
Battalla - 32 puan
Tunç & Seha
Bülent & Bilgin
Mehmet Çakır - 30 puan
Tunç
Mehmet Yıldız - 30 puan
Birol & Seçkin

Fair-Play Puanı Kazanma Rekoru
Tolga Güven 8 kez

Bülent Şener 7 kez
Gökhan Tavukçu 6 kez
Eray Tayyar 6 kez
Emre Ocakoğlu 4 kez
Seçkin Köksal 4 kez
Ali Tarık Uçur 3 kez
Oğuzhan Aksu 3 kez
Tunç Bozacılar 3 kez
Engin Gürses 3 kez
Birol Sezgin 2 kez
Onur İhtiyar 2 kez
Murathan Koçak 2 kez
Volkan Tavukçu 2 kez
Barış Akdemir 1 kez
Mahmut Aras 1 kez
Önem Neidik 1 kez
Hasan Bünül 1 kez
Emre İpal 1 kez
Seha Yeşildere 1 kez

En Başarılı Taraftarlar
Beşiktaş : 37 kez
Fenerbahçe : 32 kez
Galatasaray : 26 kez


Tunç Bozacılar ve Engin Gürses ilk iki sezonun birincileri olurlar . Önce paşası sonra koçerosu derken elele şampiyonluğu tattılar . Üstüne bir de Türkiye sıralamasında ilk 5'te yer aldılar , hediye kazanmaya doymadılar ve 14'er kez hafta şampiyonu olmanın dayanılmaz hazzına kavuştular . Engin Gürses kişisi 102 puanı gördü bir arada , Mahmut Aras 7. oldu iki sene önce son haftada ve Gökhan Tavukçu ile Tunç Bozacılar kaptan manyağı oldular because of Alex De Souza . En efendimiz Tolga Güven arkadaşımız ve 3 senenin en güzel rengi siyah ile beyazımız . Toplam puan hesaplamasında oyunun en başarılı yarışmacısı Engin Gürses nam-ı diğer Paşa . Tam tamına 4850 puan , böl bunu 85 haftaya eşittir 57 puanlık ortalama . Rekorlarımız ve kırmaktan yorulmayan arkadaşlarımız bunlar . Varsa babayiğit olanlar buyursunlar dostluk babında ; Halil İbrahim Sofrasına . BFFK varoldukça ve hep beraber oldukça daha nice başarılar olsun daima bizim yanımızda ...

Üç Üç Üç Üç Üç Üç ...


O meşhur ''Alen sahaya üçlü çektir Kartal'a'' tezahüratını yapmak isterken ''Erdem buraya yumruk havaya'' dedirtiyor resmdeki bu üçlü bana . 17 haftalık periyodun en başarılı üçlüsü , üçü de Fenerbahçe forması altında . Sanki sarı kanarya 2009 senesini Everest'te sonlandırdı maşallahı var lider her platformda ; futbol , basketbol , voleybol , kürek , yüzme , güreş , badminton , tavla , pişti , dokuz aylık derken fantezi futbol da kayıtsız kalamadı buna . Ahanda ilk yarıdaki sıralama ;

1. Erdem Ergenç
2. Barış Akdemir
3. Serdar Odabaş


İlk devre sonunda kaçıncı olduklarını parmaklarıyla gösteriyorlar anladık da , peki aşağıda fotoğraftakiler ne anlatmak istiyorlar acaba ?