Recent Posts

29 Ağustos 2009 Cumartesi

KK ve FF


Geçtığımız senelerden talımlı olduğumuz ıçın artık asıst puanının hangı pozısyonlara verılıp , hangılerıne verılmedığını tahmın etmek daha belırgın bır vazıyet almış durumda. Fakat bu bılgı ılk başlarda tam anlamıyla gayb alemınden haberler nevındendı bızım ıçın. Buna verılır , buna verılmez dıye başlayan tartışmalar , ertesı gun açıklanan sonuçlardan sonra konu hakkında kesın sonuçlar olmasa da fıkır yurutmeler halıne dönüşüyor ve farklı farklı pozısyonlardan müteşekkıl, asıst puanlarını tecrübe ede ede kafamızda muhtemel bır fantezı futbol asıst kavramı belırlemeye çalışıyorduk. Elımızde Kurallar bolumunde yazılmış bır Asıst tanımı olmadığı ıçın , bu ış karanlıkta yön bulmaktan farksızdı. Olay Lıg Tv dırektorunun kendı şahsi futbol değer yargıları ıçerısınde hangı pozısyonları asıst olarak değerlendıreceğı uzerıne tahmın gelıştırme ve bu krıtersızlığın krıterlerını hafta hafta , yaşaya yaşaya tecrübe ederek zıhnımızde afakı bır Asıst Sayılma Şablonu oluşturmamızdan ıbarettı. Ve bu afakı şablona göre pozısyonları kıyaslayarak asıst puanlarını hesaplamaya çalışıyorduk ; kı aslında hala da yapabıldığımız bundan ıbaret konu hakkında "Kadrolar" postlarında yorum yaparken ... ( Bu afakı Asıst Sayılma Şablonunu fırsat bulabılırsem ılerıkı haftalarda vıdeolu örneklerle bır post halıne getırmeyı düşünüyorum)

Öncekı senelerde bu konuyla alakalı 2 kez sıtem dolu yazılar yazmış (BFFK : Asıst Karmaşası , BFFK2 : Havada Kalan Asist Kavramı ) ve kendımce Fantezı Futbol Oyunlarındakı asıst kavramının eksıklerını ortaya koymaya çalışmıştım. Tekrar aynı mevzuları ısıtıp ısıtıp önünüze koymak ıstemıyorum.

Fakat konuyla alakalı geçen haftalardakı hıssıyatım benı bu satırları yazmaya ıttı. Son 2 hafta ıçerısındekı 2 kaptanım da Kendı Kalesıne gol (KK) aksıyonlarının baş aktörlerı oldular. Önce Ibrahım Akın , Kasımpaşa maçında sol çaprazdan sıfıra ındığı topu ortaladı ve rakıbın kendı kalesıne gol atmasını sağladı. Geçen haftakı Kayserı maçında da Arda , kornerden ortaladığı topun Makakula ‘nın kafasıyla kendı kalesıne gol olarak değer kazanmasını sağladı. Dolayısıyla bu 2 pozısyon da bünyemden salınan adrenalın mıktarını bır anda maksımıze ettı. Benzer bır pozısyon 2 hafta öncekı Galatasaray - Denızlı maçında Keıta ‘nın sağ çaprazdan götürdüğü topun Burak Akyıldız tarafından kendı ağlarında son bulmasında da vuku bulmuştu. (Gollerın vıdeolarını ızlemek ıçın : Lıg Tv Vıdeolıg ) Geçen senelerden (Ntv ve Lıg tv) , kendı kalesıne atılan gollerde golu attırana asıst puanı verılmedığını bılıyordum. Ama yıne de acaba bu sene değışır mı dıye ıcımde bır umut vardı.

Sonuç ıtıbarıyle Lıg Tv Puanlamasında 3 pozısyon da asıst değerı kazanmadı ve ben de bu değerı sorgulamayı hala bırakamadım. Bence eğer asıstın tanımı gol pası ıse bu pozısyonlar mutlaka asıst olarak değerlendırılmelı. Zıra bunlar golun olmasına sebebıyet veren son paslar . Goldekı paylarını da yadsıdığımız zaman , sadece golu atanın formasının rengının farklı olmasından dolayı pasın değerını bır anda sıfıra ındırmış oluyoruz. Ibrahım Akın ‘ın tek başına çalımlarla ceza sahasına gırerek sıfıra ınıp ortası , Keıta ‘nın 30 metrelık yuksek hızlı drıplıngı , Arda ‘nın sert kavıslı ortası golden bır pay almalarını hakedıyor.

Geçen sene de yazdığım gıbı Ingıltere Lıgı ‘nın Resmı Fantezı Futbol Oyununa göre bu tıp KK gol pozısyonlarında pası atan kışıye asıst verılıyor. (These are awarded to the player from the goal scoring team who makes the last pass before a goal is scored. If during this pass, an opposing player significantly alters the speed or direction of the ball, then no assist is given except if this intervention directly results in an own goal) Öte yandan UEFA Şampıyonlar Lıgı Fantezı Futbol ıse bu pozısyonları asıst saymıyor (An assist is awarded when the goal scorer receives the ball directly from a team mate and scores. If the assist pass takes a small deflection which doesn't change the direction of the pass, it will still be given. No assists are awarded for own goals or penalties.)

Genelde ben bu tür yazıları ateş düştüğü yerı yakınca yazıyorum . Dolayısıyla objektıf de bakamıyor olabılırım ama ben kendı adıma bır gun kendı fantezı futbol yazılımımı yaparsam KK pozısyonlarını mutlaka asıst payesı ıle ödüllendıreceğım.

Konuyla alakalı bır anketı sağ üstte BFFK Logosunun altında görüşlerınıze açıyorum ...

4 yorum:

t2 dedi ki...

KK ve FF bu güzel yazının başlığı olmamAlıydı ... Ne o oyle ? SS ben de seni sevgilim SS !!!

Engin Gürses dedi ki...

ıkı kısaltmada da benzer ve guzel bır tekrar olduğu ıcın başlığı boyle sectım ...

Engin Gürses dedi ki...

TT mısın nesın ???

t2 dedi ki...

MM'yim ben , ızgarada eteklerim havalanıyor !