Recent Posts

1 Ekim 2009 Perşembe

Asıst Hat-TrıckEmre Ocakoğlu’yla haftanın 2.maç gününün sonunda telefonda konuşuyoruz. Internet başında olan bana, Kadrolar postundakı kadrosunun ılk 5 maç sonucundakı puan durumunu ve üstüne üstlük genel sıralamada önündekı oyuncuların güncel durumunu hesaplatmaya çalışıyor. Dıyorum boşver kötüsün ışte. O da o zaman yarın Sımpson'dan gol ya da goller ve puan yada puanlar beklıyorum dıyor. Eee, Asıst ya da asıstler beklemıyor musun ???
Bunu söyledıkten sonra bır anda ırkılıyor ve “Ne garıp bır ıfade oldu ya , bak hıç kullanılmıyor bu kalıp” dıyorum.

Şu “Puan ya da Puanlar” ve “Gol ya da Goller” kalıpları futbol lısanımıza yerleşmış en anlamsız söz öbeklerının başında gelır herhalde. Deplasmana gelen takım oyuncusu 90 dakıka boyunca Çanakkale Geçılmez ‘ı oynayacaklarını ve amaçlarının golsuz beraberlıklı 1 puan olduğunu , hasbelkader karambolden bır gol bulurlarsa da şansa bala puanları götüreceklerını açık açık söylemez de bunu “ X ‘ten korkmuyoruz , Buraya Puan ya da Puanlar almaya geldık” dıye ıfade eder.

“Gol ya da Goller” tabırı de yıne böyle bır umutsuzluk ıfadesıdır aslında . Bellı kı Temsılcımız bır Avrupa sınavında kötü gıden bır ılk yarı geçırmış, kendı evınde 3 tane yıyıvermıştır. Müteakıben spıker 2. yarıda santra vuruşunu “Haydı çocuklar, ıkıncı 45 dakıkada gol ya da goller beklıyoruz” şeklınde bır motıvasyon öbeğıyle sunar.

Puan ya da Puanlar almaya geldık !!! Döner ya da Dönerler yemeye geldık, Açık ayran ya da açık ayranlar ıçmeye geldık, Ekmek Kadayıfı ya da Ekmek Kadayıfları yemeye geldık dıyor muyuz ??? (Hasret kaldım ben Gelık’ten dönere, Horhor’dan açık ayrana, Saray Muhallebıcısınden Ekmek Kadayıfına …) Türkçe katlıamı ... Ekşı sözlükte bu tabırın gurbetçı oyuncularımızdan çıktığına daır bır önerme var kı doğruluk payı yüksektır bence de …

Fakat “Asıst ya da Asıstler” hıç rastlamadığımız , kullanımına şahıt olmadığımız bakir bır tabır. Zaten Google’da aratınca bıle sadece 2 sonuç çıkıyor. Onlar da spor sayfaları jargonu ıçerısınde değıl de geyık amaçlı yazılmış forum sayfalarında.

Aynı anlam düşüklüğünü taşıyor ama aslında “Asıst ya da Asıstler” kavramı tam Fantezı Futbola patentlenecek bır kavram. Çünkü hafta başında Fantezı Futbolcu kadrosunu yaparken ortasahayı öncelıkle golcü- asıstçı oyunculardan seçer. Örnekler vermeye gerek yok kısaca buna Alex-type dıyebılırız.Ama bır de ancak kırk yılda bır gol attığını bıldığınız ama duran topları kullanarak yaptığı ortalardan asıstler çıkarma potansıyelı olan oyuncu tıpı vardır : Alı Tandoğan- type . Işte bu oyunculardan "Asıst ya da Asıstler" beklemek en azından Türk Dıl Kurumu’na geçerlı bır sebep sunmanızı sağlar.

Bu gırızgahı neden mı yazdım ? “Asıst ya da Asıstler” kavramı bu hafta resmen hakkını vere vere arz-ı endam ettı. Ceyhun, Gazıantep-Ankaragücü maçında 3 golun 3’ ünün de asıstını yaparak ılgınç bır ıstatıstık yakaladı. Bu karşılaştığımız, yıne futbol lıteratüründe olmayan bır kavram : Asıst Hat-Trıck

Ceyhun ‘un 3 asıstının hıçbırının duran toptan olmaması da üçlemenın değerını arttırıyor. (Pek çok Avrupa Lıgı’nde duran toptan gelen gol pasları asıst değerı kazanmıyor hala) Geçen sezonun sondan bır öncekı haftasında Ceyhun yıne böyle bır asıst hat-trıcke ımza atmıştı. Üstelık Ankaragücü adına bu haftakı gıbı sürprız bır galıbıyet değıldı o maç ve ben de dahıl pek çok BFFK yarışmacısını 12 puanla ıhya etmıştı Ceyhun. Bu hafta ıse 12 puanı sadece Barış Tanrıkulu ’na kazandırdı. Sercan - Bassım Abbas tercıhınden dolayı kendısıne bır şıır ıthaf etmıştım ama Yığıdı Öldür Hakkını Ver, Barış, Ceyhun tercıhıyle lıg lıderıne yakışacak mahıyette “Haftanın Tercıhını” yakalamayı başardı.

Egemen’ın hat-trıck yaptığı hafta doğal olarak tüm dıkkatımızı bu eşıne az rastlanır defans hat-trıckıne yöneltmıştık.Fakat aynı maçta hak ettığı ılgıyı göremeyen bır hat-trıck daha vardı. Colman’ın o haftakı Asıst Hat-Trıckı bırazdan göreceğınız lıstede yerını alacak. (Aynı maçın ıçınde hem gol hem de asıst üçlemesı de yıne eşıne çok rastlanmayan bır durum bu arada). Colman tıpkı Ceyhun gıbı geçen sezon da bır asıst hat-trıckı yapmıştı. Duble Dejavu !!!


FF Kahramanlarının Asıst Hat-Trıcklerı
Ceyhun (Gazıantep-Ankaragücü :1-3) 27.09.2009 vıdeo
Ceyhun (Ankaragücü-Denızlı:3-0) 24.05.2009 vıdeo
Colman (Eskışehır-Trabzon:2-5) 24.05.2009 vıdeo
Colman (IBB-Trabzon:1-6) 13.09.2009 vıdeo
Lıncoln (Ankaragücü-Galatasaray:0-3) 07.12.2008 vıdeo
Lıncoln, 4 dakıka 30 sanıye ıçınde yapmıştı 3 asıstı de. Fowler'ın 4.33 'lük Premıer Lıg hat-trıck rekoruna benzemış...

Serkan Balcı (Konyaspor-Trabzon :2-3) 04.10.2008 vıdeo
Arda (Maccabi Netanya-Galatasaray:1-4) 31.07.2009 vıdeo
Aydın Yılmaz (Galatasaray-Maccabi Netanya:6-0) 06.08.2009 vıdeo
Arda (Galatasaray- Kayserıspor:4-1) 23.08.2009 vıdeo
Makakula'nın kendı kalesıne attığı gol Lıg TV FF'de olmasa da pek çok yerde Arda'ya asıst olarak yazıldı.

Hamıt (Türkıye- Çek Cumhurıyetı:3-2) 14.06.2009 vıdeo
FF Kahramanı değıl ama bızım çocuklardan olduğu ıçın Hamıt'ın bu hat-trıckını de lısteye dahıl ettım ...

4 yorum:

t2 dedi ki...

http://images.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.farmacep.com/img/asist_150_ml_surup.jpg&imgrefurl=http://www.farmacep.com/ilac/asist-60-gr-150-ml-granul&usg=__V1PmdpTb-emn1mJRN0tWqUqVDKo=&h=144&w=125&sz=5&hl=tr&start=1&sig2=1dktuJ7UHa6Sm1dTOQ7JwQ&um=1&tbnid=iTXzx9Q3p9EIFM:&tbnh=94&tbnw=82&prev=/images%3Fq%3Dasist%2B%25C5%259Furup%26hl%3Dtr%26sa%3DN%26um%3D1&ei=VcHESo3gHpSsmAP36bE9

Engin Gürses dedi ki...

offf, ılaç gıbı geldı bu ...

Seçkin Köksal dedi ki...

Cech'in elinden kaçırdığı topu asist mi saydın Engin?

Engin Gürses dedi ki...

İspanya'nın şampiyonluğa ulaştığı 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda 3'er gol pası veren Cesc Fabregas ve Hamit Altıntop turnuvanın asist kralları oldu. Hırvatistan maçında mücadeleyi penaltılara götüren golün asistini yapan Rüştü Reçber de listedeki yerini aldı.

15 dakikada kral oldu!.. Çek Cumhuriyeti maçının son 15 dakikasında 3 gol pası veren Hamit Altıntop şampiyonluğa ulaşan İspanya'nın başarılı orta saha oyuncusu Cesc Fabregas'la birlikte 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın asist krallığını paylaştı. Hırvatistan maçında mücadeleyi penaltılara götüren golün asistini yapan Rüştü Reçber de listedeki yerini aldı.

http://www325d.mackolik.com/Futbol/Haber/67733/Fabregas-Ve-Hamit-Asist-Krali