Recent Posts

21 Kasım 2009 Cumartesi

El Yasa boğdun beni ...


Geçen hafta yazacaktım ama unutmuşum, yaşlılık işte. El Yasa Ankaragücü - Kasımpaşa maçında oynamayınca çok tilt olmuştum. Bir Tercihin Anatomisi'nde yazacağım bunu dedim. Ancak haftanın sonunda aklıma geldi.

Geçen haftaki defans 4lümü oluştururken Ivankov ve 2 Eskişehirli defans almaya kesin kanaat getirdikten sonra geriye kalan 1 defansımı Ankaragücü’nden seçmeye karar verdim. Oynama sürelerine ve sürekliliklerine bakınca elimde 3 rasyonel tercih söz konusuydu : Broggi, El Yasa ve Ediz. Bunlardan bir tanesini seçebilmek için öncelikle oynama sürelerini karşılaştırdım.

12. haftaya kadar El Yasa, sarı kart cezalısı olduğu 7. hafta hariç, 8 hafta boyunca ilk 11 çıkmış ve sahada hep 90 dakika kalmıştı. (Ankaragücü 10.haftada bay geçti) Sadece son hafta 63.dakikada oyundan çıkmıştı. (Beşiktaş maçında skor olarak 1-0 geride olduklarından Hikmet Karaman El Yasa'yı oyundan çıkarıp bir forvet olan Emre Aygün'ü oyuna almıştı.) Ediz de oldukça istikrarlı; sarı kart cezalısı olduğu 9. hafta ve 10. bay haftası hariç sadece 3. hafta oynamamış diğer 8 maçta ilk 11 sahaya çıkmış ve o da hep 90 dakika sahada kalmış. Yeni tranfer Arjantinli defans oyuncusu Broggi de de durum farklı değil. Ankaragücü'ne katıldığı 5. haftadan itibaren sürekli 90 dakika oynamış. Dolayısıyla 3 'ünün de istikrar olarak birbirlerinden farkı yok. Üçü de takımın banko oyuncuları diyebiliriz. Sporx, Ligtv, Mackolik, Spor3 'e göre üçünün de sakatlığı yok. Keza Ankaragücü Resmi Sitesinin antreman günlüklerine baktığımda yine üçünün de herhangi bir sakatlık durumlarının olmadığını görüyoruz. Kart cezalısı olmadıklarını da zaten biliyoruz.

Dolayısıyla bu üçünün arasından seçeceğim oyuncuyu gol atma ya da asist yapma ihtimallerine göre belirleyeceğim demektir. Bu sezonki asist-gol istatistikleri de birbirlerine oldukça yakın.

El Yasa : 0 gol, 1 asist
Ediz : 0 gol, 0 asist
Broggi : 0 gol, 1 asist

Hiçbirinin golü yok. El Yasa'yı ve Ediz'i geçen seneden az çok biliyorum. İkisi de - ama özellikle El Yasa - korner ve duran toplarda gol aramak için rakip cezasahasına giden oyuncular. Zaten El Yasa'nın 2. haftada yaptığı asist de yine bir korner sonucu Darius Vassell'in önüne kafayla indirdiği toptan. Ama bu Broggi çok dikkatimi çekmedi 90 dakika izlediğim Galatasaray ve Beşiktaş maçlarında ve 3 dakikalık özet görüntülerde şimdiye kadar. Fazla ofansa katkısı olmayan bir sol bek gördüğüm kadarıyla. Yaptığı asist de bir kanat ortasından ziyade orta alandan cezasahasına gönderdiği bir şişirme top sonucu. Önceki yıllardaki istatistiklerine de bakmak istiyorum :


2003-2007 Vélez Sársfield 82 maç 1 gol
2007-2009 Banfield 47 maç 0 gol
Wikipedia
Futbolxxi

Broggi, çok gole yönelik bir oyuncu değil istatistiklerine göre. Bir de Ediz'in geçmiş yıllardaki istatistiklerine bakalım :


2008/2009
25 maç oynamış, Hepsinde ilk 11 ve 90 dakika sahada kalmış
1 gol
11 sarı kart, 1 kırmızı kart

2007/2008
13 maç oynamış, 6 maç ilk 11, 7 maç 60dk. fazla sahada kalmış
1 gol
5 sarı kart
2006/2007
20 maç oynamış 14 maç ilk 11 ve 60dk.dan fazla
0 gol
6 sarı kart


Ediz son 3 sezonda toplam 2 gol atmış. Çok parlak bir rakam değil. El Yasa'nın istatistiklerine gelirsek :

2008/2009
30 maç oynamış, 29 maçta ilk 11 çıkmış ve 27 maçta 60dk. fazla
1 gol
6 sarı kart, 1 kırmızı kart

2007/2008
27 maç oynamış, 26 maçta ilk 11 çıkmış ve 26 maç 60 dk. fazla
3 gol
8 sarı kart, 1 kırmızı kart

2006/2007
25 maç oynamış, 22 maçta ilk 11 çıkmış ve 21 maç 60dk. fazla
2 gol
3 sarı kart, 0 kırmızı kart


Sarı ve kırmızı kartlar konusunda Ediz ve El Yasa arasında tercih sebebi olacak kadar bariz bir fark yok. El Yasa 'nın maç başına sarı kart sayısının (0,27 - 82 maç 17 sarı kart) Ediz'den biraz daha az (0,38 - 58 maç 22 sarı kart) olduğunu görüyorum. Asist istatistiklerine hiç bir yerden ulaşmak zaten mümkün olmadığı için bu konuda fikir sahibi olamıyorum. (Lig Tv'nin önceki senelerin FF istatistiklerini silmeden arşivlemesi bence FF Dünyası için bir "must" artık.) Gol konusunda El Yasa son 3 sezonda attığı 6 golle diğer iki defans oyuncusunun önünde. Dolayısıyla diğer kriterlerin eşitliğinde gol atma ihtimalinin fazlalığı nedeniyle en rasyonel tercih El Yasa olarak duruyor. Ve ben de tercihimi ondan yana kullanıyorum. El Yasa'nın oynamadığı haberini ise maçı radyodan dinleyen T2'denTüyap Kitap Fuarında İletişim Yayınları'nın standının önünde alıyorum. Bir anda ruh halim Şeker Portakalı - Çocuk Kalbi'nden, Suç ve Ceza - Sefiller'e dönüveriyor. Hikmet Karaman'ın kulaklarını iyi bir çınlatıyorum. Seni Fatih Terim bozması seni !!!

Bir FFci için en çok hayal kırıklığı yaratan hadise kadrosundaki bir oyuncunun o hafta oynamamasıdır. Seçtiğiniz oyuncu, örneğin bir defans oyuncusu diyelim, takımının 3 gol yediği bir maçta belki oynasa sarı kart da görüp maçı -1 puanla kapatacaktı. Fakat o defans oyuncusu kimbilir belki oynasa öyle yerinde müdaheler yapacaktı ki takımı onun sayesinde belki 0 3 golü savuşturacaktı. Ya da golleri yine yeseler de o seçtiğiniz defans oyuncusu Egemen'in yaptığı gibi kırk yılda bir olacak bir hat-tricke imza atacaktı. Ne bileyim asist yapacaktı belki. Bu ihtimaller her daim muhtemel olduğu için kadronuzdaki oyuncunun oynaması eksi puanlara daha yakın bile olsa her zaman tercih sebebidir. Eksi puan da alacak olsa oynasın ben gün yüzüyle bir göreyim onu. Kendi kaderimi kendim yaşayayım bari de ikna olayım eksi alacağına.

İnsan her zaman kaderi merak içindedir. Kaderi çözmek bundan dolayı pek çok romana, filme de konu olmuştur. Hatta ümmetleri tarafından Peygamberlere en çok sual edilen konuların başındadır kader. Bir futbol maçı sırasında da neredeyse sonsuz varyasyonlar neticesinde farklı kader yolları, farklı senaryolar hayata geçiyor. Tıngır mıngır taca çıkan bir topun son anda kurtarılması bir atak başlangıcı olarak golle sonuçlanabiliyor. Olasılıksız'daki gibi milyonlarca farklı kader yolları içerisinde senin defans oyuncunun 13 puan aldığı bir kader mutlaka var. Dolayısıyla oyuncunun oynamadığı bir maçtan sonra acaba oynasa kaç puan alacaktı soruları hep zihinleri kemiriyor. Ankaragücü 2 gol yedi, El Yasa oynasa 1 puan alacaktı değil mi ? Ama ben onu gol atsın diye almıştım. Ne belli 1 gol atmayacağı? El Hasıl, gitti 7 puanım gitttttiiiiiiii ...

3 yorum:

eray dedi ki...

yazının özü...

ellere gelesin yaslarda boğulasın el yasa

t2 dedi ki...

bu başlıkla ulu geyik oldun .

Engin Gürses dedi ki...

ulan bak şimdi ilk 11 de el yasa ya :((((((