Recent Posts

5 Nisan 2010 Pazartesi

Clean Sheet


İngiliz spor medyasının maçı gol yemeden bitiren kaleci ve defans oyuncuları için kullandığı çok sevdiğim bir futbol terimi var : Clean Sheet. Birebir tercümesi temiz sayfa şeklinde. Wikipedia'ya göre bu terimin ortaya çıkışı 1930'lara dayanıyor. O yıllarda futbol analistleri oyunun farklı alanlarının istatistiklerini tutmak için ayrı ayrı kağıtlar kullanırlarmış. Eğer bir takım rakibe gol atma fırsatı vermezse, yenilen gollerin detayları konulu istatistik sayfası boş kaldığından ötürü maçtan geriye kalan bir clean sheet olurmuş.

Bilindiği üzere; Fantezi Futbol için de çok elzem bir konu bu. Zira Haftalık Kadrolarda defans-kalecinizin gol yememesi demek o haftayı %90 yüksek puanlarla kapatacaksınız demek. Yurt dışındaki tüm fantezi futbol sitelerinde kaleci-defansınızın gol yemeyip puan kazandığı durumlarda Clean Sheet tabiri kullanılıyor. Bizim bu konunun karşılığı olan bir orjinal terimimiz bulunmuyor maalesef. "Defansım yemedi" şeklinde esnaf işi bir durum bildirimi cümlesi kullanıyoruz bu istatistikle alakalı biz.

Sağ tarafta bir süredir tutmaya başladığım İstatistik Göstergesi adlı bölümde defansların karşısına bu terimi CS kısaltmasıyla yazmaya başladım. Aklınıza bu istatistiğe isim verebileceğimiz Türkçe bir tabir geliyorsa yorumlarda belirtin lütfen.

Bu arada seneye tüm takımlar için bu istatistiği de tutmamız şart. Konıuyla alakalı, takımların gol yemedikleri toplam hafta sayılarını Gol Yenmeyen Hafta Sayıları postunda, 16.haftaya kadar olan hafta hafta gol yemeyen takım sayılarını ise Defansların Patlama Haftası postunda yazmıştık ama bunu tüm sezona yaymak lazım. Seneye Fantezi Futbol Hayatımıza da Temiz bir Sayfa açacağız ne de olsa ...

8 yorum:

t2 dedi ki...

Difens ... Difens ... (diye bağırıyorlar ya NBA'de olabilir bak)

t2 dedi ki...

Arka Tamam

t2 dedi ki...

Defans Nefis

t2 dedi ki...

Savunma Sanatı

t2 dedi ki...

Alamut Kalesi

t2 dedi ki...

No gol

t2 dedi ki...

Nol

Engin Gürses dedi ki...

" Lol :) "

Ne lan burası msn mi ???