Recent Posts

1 Nisan 2010 Perşembe

Ekrem'in Asisti
Sene sonunda, bu seneki ilginç ve referans oluşturabilecek nitelikte asistleri bir araya getirerek bir asist şablonu oluşturma niyetim var. İleriki yıllarda Lig Tv'de devam edersek bu şablon hangi tip pozisyonlara asist verilip hangilerine verilmeyeceğini tahmin etme bakımından bize bir periyodik cetvel kolaylığı sağlayabilir.

Bu hafta verilen asistler içerisinde oldukça sürpriz olduğunu düşündüğüm bir asist var. Bu yüzden Asist Borsasından ayrı bir postta yazmak istedim bunu. Yukarıda videodan da tekrar izleyecebileceğiniz Nihat'ın golünde Ekrem'in çok net ortası var ama Nihat'ın ilk vuruşu defanstan dönüyor, gol Nihat'ın ikinci vuruşunda ağları buluyor. Gol Nihat'ın ilk vuruşunda gelmediği için asist değeri kazanmayan bir pozisyon olduğu izlenimini veriyor ama Lig Tv asist puanını veriyor.

Buna benzer bir pozisyon mutlaka yaşamışızdır. Acaba ona da asist verildi mi araştırmak lazım. (Hatırlayanlar lütfen yorumlarda belirtsinler.) Benim aklıma gelen birebir olmasa da buna benzeyen bir pozisyon var geçen seneden. Ona asist puanı verildiğinde de şaşırmıştım açıkçası. Youtube'dan görüntüsünü aradım ama bulamadım. Ama Lig TV internet sitesi Videolig sekmesinde 2008/2009 sezonu 6.hafta gollerinde Ankaraspor-Sivasspor maçının 2.golü olan Neca'nın golünü izlerseniz pozisyonu görebilirsiniz. Mehmet Çakır sağ kanattan ortayı yapıyor. Neca kaleye vuruyor fakat ilk pozisyon kaleciden dönüyor. Neca tekrar kaleye gönderiyor ve 2. vuruşu gol oluyor. Lig Tv o hafta Mehmet Çakır'a asist puanını vermişti. Hatta geçen sene La Grande Kapışma blogumuzda 6.Haftanın Birincisi olan Tunç Bozacılar'ın yedek kadrosunda Mehmet Çakır var. Oradan da check edebilirsiniz Mehmet Çakır'ın verilen asist puanıyla beraber 8 puan olduğunu.

Bu sene Direkten Dönen Topların Asist Değeri ismiyle Keşfedilmiş Kurallar içerisinde yazdığımız Koray Arslan'ın asisti de mantık olarak yukarıdaki asistlerle paralel aslında. Onda da Koray Aslan pasını vermiş ama Adem Sarı ilk pozisyonda vuruşu yapmış ve top direkten dönmüş, ikinci pozisyonda ise golü kaydetmişti. Puan verilen 3 benzer asist pozisyonu neticesinde olay bir bakıma şundan ibaret oluyor :

Keşfedilmiş Kural : Verilen pas sonrasında golü atan oyuncunun ilk yaptığı vuruş defans oyuncusundan, kaleciden veya direkten döndükten sonra aynı oyuncu 2.vuruşta golü kaydetmeye muvaffak olursa; pas, asist değeri kazanır. Fakat 2.vuruşu yapan ve golü kaydeden oyuncu ilk vuruşu yapan oyuncudan farklı bir oyuncu olursa bu sefer pas asist değeri kazanmaz. Kısaca pozisyonun asist değeri kazanabilmesi için 2 vuruşu yapan oyuncunun da aynı oyuncu olması gerekir.

Gördüğünüz gibi yaptığımız iş resmen iğneyle kuyu kazmak. Lig Tv Fantezi Futbol Ceo(!)'sunun asist olayına bakış açısını Keşfedilmiş Kurallar içerisinde akademik ve yoğun çabalar sonucunda anlamaya çalışmak ...

6 yorum:

eray dedi ki...

Buna asist verildiyse eğer 2 hafta önceki KEİATNINKİ HAYLİ, HAYLİ asistti kardeşim o zaman...Hakkkınız yenmiş...

t2 dedi ki...

O zaten asistti abi ...

Engin Gürses dedi ki...

timsah gözyaşları :)

Engin Gürses dedi ki...

olsun en azından benim kor gibi yanan gönlümü teskin ettiniz...

t2 dedi ki...

Teksin ...

eray dedi ki...

t2 dedi ki...
O zaten asistti abi ...


Hoşşşt