Recent Posts

9 Nisan 2010 Cuma

Fantezi Futbolda Fikstürün Etkisi


Ligin son haftaları yaklaşıp şampiyonluk yarışı kızıştıkça spor haberlerinin (atıyorum) yüzde 70'i takımların fikstür karşılaştırmalarını içeriyor. Fikstür üzerine 2 fiks muhabbet vardır. İlki fikstür avantajından bahsedilen ve küme düşme potasındaki ve nispeten daha rahat konumdaki takımlarla yapılacak maçlar şeklinde kategorize edilen kolay fikstür-zor fikstür tanımlamasıdır. İkinci fiks muhabbet ise maç sahada kazanılır düsturundan hareketle Re Re Re Ra Ra Samsun Antep Antalya tezahuratını içerir.

Fantezi Futbol penceresinden özellikle düşme potasındaki takımların fikstürleri ve bu fikstür neticesinde onların hangi maça asılıp hangi maça asılmayacakları konusunda tahmin yürütmeniz ve dolayısıyla kadronuzu da bu minvalde şekillendirmeniz önem kazanır. Fakat fikstürün benim de yeni aklıma gelen bir etkisi daha var Fantezi Futbola.

Bildiğiniz gibi fikstür çekilirken her takım 1'den 18'e kadar bir rakam çeker (Dört büyüklerin maçları özellikle ilk 6 haftaya konmadığı için onlar 6'dan büyük rakamlar çekerler.) Ve bu rakam neticesinde önceden bilgisayarın hazırladığı maç tablosu otomatikman sezon fikstürünü oluşturur. 4 Büyüklerin bu seneki gibi ard arda rakamları çektiği durumlarda Fantezi Futbola dolaylı bir etki söz konusu oluyor. 2009/2010 sezonu fikstüründe tüm takımlar sırasıyla önce Trabzonspor sonra da Fenerbahçe ile karşılaşıyor. Böyle bir fikstür aslında şu demek; normalde sadece 3 dakikasını izleyip tam fikir sahibi olamayacağımız Anadolu takımlarının maçını üst üste 2 hafta 90 dakika boyunca tv'den izleme fırsatı. Oyuncuların ve takımın form durumunu ve teknik direktörün sistemini görme açısından üst üste iki 90 dakikayı izlemenin, tek bir maçı izlemeye oranla ne kadar fazla aydınlatıcı olduğundan bahsetmeye gerek yoktur sanırım.

Örneğin son 2 hafta üst üste Kayserispor-Trabzonspor ve Fenerbahçe-Kayserispor maçlarını televizyondan canlı olarak izleyen bir FFci bu haftaki Kayserispor-Sivasspor maçını çok daha doğru şekilde analiz edebilir. Kadrosunu kurarken Kayserispor'dan hangi oyuncuları alması gerektiğini çok daha isabetli şekilde belirleyebilir. Bu, 4 büyüklerden 2 takımın kura çekiminde arda arda gelen numaraları çekmesi neticesinde oluşan bir fikstürden dolayıdır. Bunu şu an aklıma geldiği için dile getirdim ama gelecek sene fikstür kura çekimi sonrasında daha detaylı dile getirmek mümkün ve gerekli olacaktır...

1 yorum:

Engin Gürses dedi ki...

pazar günü Kırklareli'ne asker ziyaretine gideceğim . Dolayısıyla Kasımpaşa maçına gidemeyeceğim.

Gitmek isteyen varsa vereyim kombineyi.

Ya da koçero sen yarışma falan ...

Bu arada inşallah cumartesi akşamı numaralıdayım :)