Recent Posts

24 Nisan 2010 Cumartesi

Kaleci Asistleri

Görsel : Fanatik Gazetesi

Serkan Kırıntılı bu hafta senenin ilk kaleci asistine imza attı. Kullandığı degaj yerden sektikten sonra golü kaydeden Vittek'in kafasıyla buluştu ve net bir asist oldu. Lig Tv'den başka diğer Fantezi Futbol oyunları da bu pasa asist puanını teslim etti.

Fantezi Futbolda, Kaleciler için yegane puan kaynağı gol yememe olarak gözükse de nadir gerçekleşmekle birlikte 3 farklı puan kaynağı daha mevcut : Gol atma, Asist yapma ve Penaltı Kurtarma. Bu hafta bu alandaki 2 kategori gerçekleşti. Serkan Kırıntılı asist yaptı, Volkan Demirel penaltı kurtardı, Çoğumuzun penaltıcı kontanjanından kadrolarımıza aldığımız Ivankov ya da uzatmaların son saniyelerinde kazanılan serbest vuruşta ileri çıkarak kalesini boşaltan ve Umut'un golüne sebebiyet veren Murat Şahin gol kaydedebilselerdi, bu hafta puan getiren 3 kategoride de kaleciler muvaffakiyet yaşayacaktı.

Geçen sene de Kadıköy'deki Beşiktaş maçında Volkan Demirel'in asist yaptığına şahit olmuştuk. Volkan ofsayttan doğan serbest vuruşu kullanmış ve Guiza kendisine gelen topu Rüştü'nün üzerinden aşırtma bir vuruşla filelere göndermişti. Böyle bir kaleci asisti pozisyonunu ilk defa yaşamanın tecrübesizliği ile, "acaba kaleciye asist verecekler mi ?" sorularımızdan doğan merakımızı Lig Tv gidermiş ve asist puanını vermişti Volkan'a.

Yukarıda saydığım Kalecilerin puan getiren aksiyonları hakkında Lig Tv uygulamasında bir mantık hatası var yalnız. Penaltı kurtarmanın 5 puan getirmesi yerinde ama gole defans ile eşit puan (6 puan) verilmesi ve keza asiste yine diğer mevkilerle eşit puan (3 puan) verilmesi adaletsiz kaçıyor. Bu kural NTV'de oynadığımız ilk yılda gayet adaletli şekilde uygulanıyordu. Kalecinin kaydettiği gole defans oyuncularından fazla puan veriliyordu. (Defans : 8 puan, Kaleci : 10 puan) Hatta o sene hiç unutmayacağım bir olay gerçekleşmişti bu şekilde kaleci aksiyonlarını içeren. Bunu bir kaç gün içinde ayrı bir postta dile getireceğim Anılar 9 etiketiyle .

Asist yapan kalecileri hatırlamaya çalıştım da; yüzlerce maçtan aklıma sadece Cordoba'nın Chelsea maçındaki ve 100.yıl şampiyonluğumuzdaki Fenerbahçe maçındaki Sergen'e asistleri ve Rüştü'nün Hırvatistan maçında son dakikadaki Semih'e asisti geldi. (Cordoba'nın bir kaç asisti daha vardı sanırım bizim takımın formasını giyerken ama hatırlayamadım şu an, diğer kaleci asistlerini hatırlayanlar yorumlara yazsın lütfen.) Google'da bile elle tutulur sonuç çıkmıyor bu konuda arama yapınca. Sonuçta kalecinin gol atması da, asist yapması da olağan dışı bir durum. Ve bu olağandışılığın ödülü de büyük olmalı. Karşılığında verilecek puan heyacan uyarmalı. Siz kalecinin asistine diğer asist yapan oyuncularla aynı puanı verirseniz bu asistin değerini sıradanlaştırmış oluyorsunuz. CNNTURK Fantezi Futbol Değerlendirmesinde Tunç da belirtmiş, ideal Fantezi Futbol Puanlamasında asist puanlarının mevkilere göre farklılık arzetmesi gerektiğini.

Düşünün yılda bir kez gerçekleşen bir olay oluyor ve biz Fantezi Futbol tutkunları arasında bile pek önemsenmiyor, BFFK Kamuoyunda kendisine fazla yer bulmuyor Serkan Kırıntılı'nın yaptığı asist. Eğer 3 puan yerine kalecinin yaptığı asiste 6 puan verilir gibi bir kural konsaydı, bu asist gerçekten ses getirirdi ki getirmesi gerek; Fantezi Futbol'da oyunu monotonluktan çıkaran en önemli hadiseler yukarıda bahsettiğim kalecilerin 3 aksiyonu. Bu nadir gerçekleşen 3 aksiyonun puanlama da karşılığını iyi belirlemek gerekir ki, bunlar hakettikleri müstesnalığı kaybetmesinler ...

NOT : Sizi benim şimdiye kadar gördüğüm en ilginç kaleci asisti ile başbaşa bırakıyorum .

0 yorum: