Recent Posts

23 Nisan 2010 Cuma

Mevki Kurbanları

Resim ligtv.com.tr'den alınmıştır.


Mehmet Eren tüm Fantezi Futbol takipçilerinin Cangele ve Makukula'dan puan rekoru beklediği haftada takımının 3 golünden ikisini atıp bu 2 başrol oyuncusundan rol çalmayı başardı. Haliyle "Kaçan Balık Büyük Olur" dedirtti listenin üst sıralarında yer alarak. BFFK'da kendisini takıma alan 1(bir) kapışmacı bile olmadı. Şu oyunda ben kendimi bildim bileli Kaçan Balık olmuştur zaten...

Fantezi Futbolda mevki kurbanı olarak değerlendirilebilecek bazı futbolcular var. Mehmet Eren Boyraz da bunlardan biri. Orijin itibariyle mevkiisi forvet olan bir oyuncu olsa da son yıllarda ekseriyetle kanatlarda hem sol açık, hem de sağ açık olarak oynuyor. Bunda 2 senedir Kayserispor'da santrafor alternatiflerinin çok olması temel sebep. Geçen sene forma kapma savaşında forvetteki rakipleri Milan Puroviç, Cangele, Aghowawa ve Turgay Bahadırdı. Bir önceki senede ise Gökhan Ünal, Iglesias ve yine Cangele Kayserispor kadrosunda forvet kontanjanından yer almaktaydı. Bu kadar forvetin arasında Mehmet Eren daha çok hücuma yönelik sağ/sol açık olarak görev yapmaya başladı. Yeni pozisyonunda takımına faydası belki çoktu ama Fantezi Futbolcuya faydası yoktu. Zira tam forvet pozisyonunda oynamadığı için görev yeri kaleye uzak kalıyor, bu da gol sayısının pek yüksek olmamasına sebebiyet veriyordu. Bu istatistik de Fantezi Futbol severlerin forvet mevkiisi için öncelikle yukarıda saydığım isimleri tercih etmesiyle ve Mehmet Eren'in çokça tercih edilmemesiyle sonuçlanıyordu.

2009/2010 25 maç 3 gol
2008/2009 32 maç 3 gol
2007/2008 40 maç 4 gol

Şahsen ben 3 senedir kendisini 1 kere bile takımıma aldığımı hatırlamıyorum. Mevkiisi Forvet gözüktüğü sürece de alacağımı zannetmiyorum. Geçen sene Mahmut'un sürekli Mehmet Eren'i kadrosuna aldığını hatırlıyorum. - O zamanlar Mahmut şimdiki gibi değildi, çıtır bir oyuncuydu :) - Ama hatırlıyorum onun aldığı haftalarda da Mehmet Eren sürekli direkleri dövüp duruyordu, hiç ekmek yiyememişti kısmetsizliğinden ...

Diğer Fantezi Futbol oyunlarına bakarsak Sporx ve Fanatik'de Mehmet Eren'in ortasaha olarak gözüktüğünü görüyoruz. Sanal Başkan'da forvet gözüküyor. NTVSPOR açısından ise durum ilginç; Makukula senenin hatası olarak ortasaha gözükürken, Mehmet Eren forvet. İkisinin mevkisini değiştirseler problem çözülecek.

Lig TV'de ortasaha olarak gözükse eminim pek çoğumuz Mehmet Eren'e kadrolarımızda yer verirdik. Hem gol yenilmeyecek haftalarda gelecek ekstra +2 puan hem de ortasaha oyuncusu olması neticesinde forvete nispeten gol başına alacağı +1 puan fazlalık onu popüler bir oyuncu yapmaya yetecekti.

Lig Tv'nin belirlediği mevkilere göre Mehmet Eren'in yaşadığı dezavantajın aynısını yaşayan başka oyuncular da var. Bunları aşağıda bir tablo halinde görebilirsiniz. Aslında bunlar kariyerlerine başladıkları ya da kariyerlerinin büyük çoğunluğunu geçirdikleri dönem itibariyle doğru mevkilerde yazılmışlar. Fakat teknik direktörlerinin taktikleri ve talimatları gereği, Fantezi Futbolda gözükenden farklı mevkilerde oynuyorlar sahada.

Bunlardan, direk salt yanlış diyebileceğim sadece Abdurrahman Dereli var. Abdurrahman kariyerinin hiç bir döneminde ortasaha oynamamış bir oyuncu çünkü. Ama diğerleri önceki yıllarda Lig Tv tarafından gösterilen mevkide görev aldılar. Seneye özellikle Ali Tandoğan, Sabri Sarıoğlu, Mustafa Keçeli, Ömer Aysan Barış, Çağlar Birinci düzeltilmesi gereken isimler. Çünkü çok büyük bir teknik direktör zihniyet devrimi olmazsa; bunların artık kariyerlerini yeni mevkilerinde sürdürecekleri bir bakıma garanti.


Mevki farklılığının tercih edilme oranını en çok etkileyecek oyuncuların başında bu seneki performansıyla Ali Tandoğan geliyor. Biliyorsunuz FFciler ofansa katkısı çok olan defansları çok severler. Ali Tandoğan'ı ortasaha olduğu halde bu kadar sık kadrolarımıza misafir ediyoruz, bir de mevkisinin defans olduğunu düşünsenize. Hem gol yememe puanı artacak, hem de attığı gollerin değeri ... Yine Sabri-Caner ve bek oynama oranı diğerleri kadar fazla olmasa da Serkan Balcı Lig Tv'de defans olarak gözükse, gözü kapalı kadroya alınacak isimler olacaklardı. Başlıkta bunlara mevki kurbanları dedim ama Allah kader kurbanı eylemesin ... (kabul ediyorum; çok kötü bir final cümlesi oldu)

0 yorum: