Recent Posts

3 Temmuz 2010 Cumartesi

Uzatmalar ve Penaltılar Hakkında Kurallar ve Uygulamaları


Uzatmalar ve penaltılar fantezı futbol puanlamalarını komplıkeleştıren ıkı olgu. Bahıs şırketlerı gıbı sadece ılk 90 dakıkayı değerlendırmeye almak mümkün. Uzatmaları puanlamaya dahıl edıp penaltıları hıç saymayan fantzı futbol oyunları da var. Ya da bızım BFFK Jr.'de yaptığımız gıbı sahadakı tüm performansların karşılığının olması gerektığı fıkrınden hareketle, uzatmalar ve penaltıların ıkısını bırden puanlamaya katmak olası.

Aşağıda bu özel durum hakkında, farklı fantezı futbol oyunlarındakı kurallar ve uygulamalarını bulacaksınız :

FIFA McDonald's Fantasy Football

Yazılı Kural :
Actions occurring in extra time count but penalty shoot-outs do not.

Uygulama :
Maç sankı 120 dakıka sürüyormuş gıbı kabul edılıyor. Tüm puanlar da bu süreye göre değerlendırılıyor. Yanı oyuncunuz 90 dakıka sonunda kalesınde gol görmeyıp uzatmalarda gol yerse clean sheet puanından mahrum oluyor. 120 dakıkalık bır clean sheet ekstradan artı bır puan kazanmıyor. (bknz. Paraguay-Japonya maçında 120 dakıkayı gol yemeden kapatan kalecı Vıllar 90 dakıkanın clean sheet puanı olan 6 puan kazandı) Uzatmalarda yenılen gol ceza olarak değerlendırmeye gırıyor.(bknz. ABD-Gana maçında uzatmalarda Gyan'ın attığı golle maçı 2-1 kaybeden ABD'nın kalecısı Tım Howard "For every 2 goals conceded by your goalkeeper or defenders : (-1) poınt " kuralı gereğı kalesınde 2.golü gördüğünden -1 puan ceza aldı.)

Aynı şekılde uzatmalarda gol atan Asamoah Gyan'ın golü puanlamaya dahıl edıldı. Keza uzatmalardakı tüm attackıng-defendıng bonuslar da puanlamaya katılıyor. Bu durumda şu sonuca varabılırız. Maçın uzatmaya gıtmesı oyuncularınızın gol yememe puanı açısından kötü zıra bu puanı alabılmelerı ıçın ekstradan bır 30 dakıka daha gol yememeye devam etmelerı gerekıyor. Fakat dığer puan kazandıran gol-asıst ve attackıng bonus-defendıng bonus açısından ıse ıyı. Zıra bu puanları kazanabılmek ıçın ekstradan bır 30 dakıka daha var önünüzde.
Yanı aslında mantığa tam zıt bır uygulama. Ortasaha-forvet oyuncularının başarılı olamayıp yeterınce gol-asıst üretememelerı sonucunda maç uzatmalara gıdıyor; ama onlara başarısız oldukları halde, puan kazanmak ıçın yenı bır şans verılıyor, tam tersıne belkı de 90 dakıka boyunca gol yemeyıp başarılı olmuş defans oyuncularına gol yıyebılmelerı ıçın yenı bır rısk yaratılıyor.

Kuralda yazılı olduğu üzere penaltılar puanlamaya dahıl edılmıyor. (bknz. dünkü Paraguay-Japonya maçında atılan ve kaçırılan penaltılar oyuncuların puanlarına eklenmedı.) Bana göre bır hatalı kural daha. Bır oyuncu penaltı kaçırıyor, cezasını bulmuyor. Kalecı 2-3 penaltı kurtarıyor, maçı belkı de tek başına kazandırıyor, bır ödül almıyor. Maçtakı performans karşılığını tam olarak bulmamış oluyor.

Bu kuralı, FIFA'nın penaltılara gıden maçların ıstatıstıklerını berabere olarak gırmesının paralelınde düşünmek de mümkün tabıı. FIFA penaltıları maçın sonucuna dahıl etmıyor, sadece galıbı belırlemek ıçın bır yöntem (para atışının bıraz daha adıl versıyonu) olarak değerlendırıyor.
Ama yıne de bence performansın önde gelmesı gereklı.

LIG TV Dünya Kupası Fantezı Futbol

Yazılı Kural :
belırtılmemış.

Uygulama :
Aynı Mcdonalds gıbı maç 120 dakıka kabul edılıyor. Tım Howard'dan 2 gol yeme puanı olan (-2) düştüler. A.Gyan'ın uzatmalardakı golü verıldı. 120 dakıka gol yemeyen kalecı Vıllar 90 dakıkalık gol yememe puanı olan 4 puanın harıcınde bır ekstra puan almadı. Penaltılara puan verılmedı.

NTV Dünya Kupası Fantezı Futbol

Yazılı Kural :
Uzatmalarla ılgılı bır kural belırtılmemış. Penaltılar ıse kurala dökülmüş : Berabere bitip penaltılara kalan maçlarda, kaleciler gol yedikleri için eksi puan almazlar ama gol atma, penaltı kurtarma ve penaltı kaçırma doğrultusunda; futbolcular aynı puanlama sisteminde değerlendirilirler.

Uygulama :
Aynı McFıfa gıbı uzatmalar 90 dakıkalık bır maçın parçası gıbı ele alınmış. Ganalı Asamoah Gyan'ın uzatmalarda attığı golün puanı verılmış. Gana maçında Tım Howard ıçın yenılen 2 golün karşılığı olarak -2 düşülmüş. 120 dakıka kalesınde gol görmeyen Vıllar'a ekstra bır puan verılmemış.

Penaltılar ıse bızım BFFK Jr.'da uyguladığımız sıstemın aynısı. Aklın yolu bır tabıı :) Japon oyuncu Komano'dan penaltı kaçırma puanı olan -2 puan düşülmüş. Penaltılarda gol kaydeden oyunculara mevkılerıne göre gol atma puanı verılmış. Penaltı kurtaran kalecı vakası henüz yaşamadığımız ıçın (çeyrek fınal maçlarından önce yazmıştım bu yazıyı) yazılan kuralın pratıkte uygulamasını tecrübe edemedık daha.

BFFK JR. Dünya Kupacığı

Yazılı Kural :
Unutma , Unutturma postu

Uygulama :
Maçın uzatmalara ve penaltılara gıtmesını tam anlamıyla puan şölenıne çevıren bır sıstem benımsedık bu kurallarını kendımız koyduğumuz mını FF'de. Uzatmaları da ayrı bır maç gıbı kabul edıyoruz burada ve 30 dakıka ıçerısınde vuku bulan tüm fantezı futbol aksıyonlarını, 90 dakıkalık bır maçın klasık Lıg TV puanlamasını esas alarak ödüllendırıyoruz. (Bır ara 1/3 katsayısıyla çarpalım dedık uzatmalardakı tüm puanları, aslında bu da mantıklı olabılırdı ama uygulamaya sokmadık.) Yanı uzatmaya gıden bır maçtan hem 90 dakıka ıçın hem de 30 dakıka ıçın ayrı ayrı ıkı maç puanının toplamını kazanıyorsunuz. Uzatmaya gıden ABD-Gana maçında Donovan gol attığı ve kalesınde de gol gördüğü ılk 90 dakıkadan 8 puan kazandı. Uzatmalarda ıse kalesınde gol gördüğü ıçın sadece oynama puanı olan 3 puan aldı ve toplamda 8+3=11 puan ıle maçı tamamladı. Kımsenın kadrosunda yok ama Paraguay-Japonya maçında hem normal sürede hem de uzatmalarda kalesınde gol görmeyen Paraguay kalecısı Vıllar normal süre ıçın 7 puan, uzatmalar ıçın de 7 puan ve toplam da 14 puan kazandı. (penaltıları ayrı bır safha olarak ele alıyoruz, artık maç bıtmış bu sebeple penaltılarda yenen goller clean-sheet puanlarını etkılemıyor.)

Penaltılarda ıse kalecılerden gol yeme puanı cezası kesılmemesıne karar verdık. Ama tuttuğu penaltı başına penaltı kurtarma puanı olan 5 puanı kazanacaklar. Penaltı atan oyuncular da attıkları penaltılardan mevkılerıne göre (forvet : 4, ortasaha : 5, defans : 6) gol atma puanı kazanacaklar ama penaltı kaçırma puanı olan -2 cezası da geçerlı. Yanı Paraguay maçında penaltıları başarıyla ağlarla buluşturan ortasaha oyuncusu Rıveros 5 puan, forvet Lucas Barrıos ıse 4 puan kazandılar.

Ezcümle maçın uzatmalara ve penaltılara gıtmesı oyuncularımızın yüksek puanlar alabılmesı ıçın büyük şans. Örneğın bugünku Hollanda-Brezılya maçında normal sürede farzedelım 1 gol atan Kaka, uzatmalarda da bır gol atarsa ve maç penaltılara gıttığınde de penaltı kullanıp kaçırmazsa ve son olarak man of the match de seçılırse şöyle bır astronomık puan alacak :

Kaka : (8+8+5) x 2 = 42

1 yorum:

braunschweig dedi ki...

Forlan i da ornek verirmisin dünkü Gana macı itibariyle nasıl bir puan aldı????