Recent Posts

19 Mart 2010 Cuma

Duran Top İstatistikleri


Takip eden var mı bilmiyorum ama her hafta sağ sütünda Statistics Are Bullshit bölümündeki istatistikleri güncelliyorum. Bu istatistikler arasında Korner Asistleri de var. Geçen hafta bu korner asistlerinin muhteviyatı olan bir gelişme yaşandı. Diyarbakırspor ile beraber ligde kornerden hiç asisti olmayan iki takımdan biri olan Beşiktaş bu ünvanını hala kaybetmedi. Ama en azından asist olmasa da korner endeksli bir karambol sonucunda bir gol buldu. İşin garip yanı şu ki Beşiktaş 151 korner ile şu an ligin en çok korner atan takımı.

151 kornerin büyük çoğunluğunu Tello'nun kullandığı düşünülürse buradan 2 sonuca ulaşmak mümkün; ya Beşiktaş'ın antremanlarda çalıştığı ve maçta uygulamaya koyduğu rantabl bir korner taktiği bulunmamakta ya da Tello çok kötü korner atmakta. Ben ilk savdan da emin olsam da ikincisine şeksiz şüphesiz kanaat getirdim. Herhalde bu hafta kaptanı Tello olanlar kullandığı bütün kornerlerin öndireğe ve bel hizasında olduğunu gördükten sonra bana hak vereceklerdir. "Tello kullandığı sürece kornerlerden Beşiktaş'a fayda gelmez" isimli postu Forza Beşiktaş'a açıyorum, şu an karar aldım :)

Fantezi Futbol penceresinden baktığımızda Beşiktaş çok korner atsa da takımın kornercisini düşük orta performansı yüzünden korner asisti umuduyla kadrolara dahil etmek çok mantıklı gelmiyor. Ama ligin en çok korner asisti yapan futbolcularından Tita, Arda ve Cangele bu alanda her türlü tercih sebebi. Az korner bile kullansalar yaptıkları tehlikeli ortalar, her daim asist puanı getirme potansiyeliyle dolu.

Bireysel olarak en çok korner kullanan oyuncu ise Ali Tandoğan. Toplam kullandığı korner sayısı ise 91. Bu alanda 2 hafta öncesine kadar birinci olan Alex 2 haftadır cezalı olduğu için bu unvanı bu hafta kaptırdı. Ali Tandoğan'ın kornerden yaptığı asist sayısı toplam 2. Aslında çok yüksek bir rakam değil ama bir tane de mayıncı kuruluş hatasına takılan 12.haftadaki verilmeyen asisti var. Aynı Ali Tandoğan duran top haricinde maç içinde yaptığı toplam 43 isabetli orta ile bu alanda da lider. Çok formda bir sezon geçiren Tandoğan'ın kornerleri için de referans olabilecek bir istatistik liderliği daha var. 5 asist ile ligin en çok frikikten asist yapan futbolcusu. Toplamda yaptığı 7 asistin tamamı duran toplardan yani. Kısaca kendisi bu sezon şimdiye kadar orta ve duran top konusunda tartışmasız ligin flaş oyuncusu ...

Bu istatistiklerin hepsini bir arada aşağıda yayınlıyorum. Asistler Mayıncı Kuruluş'un puan verip kabul ettiği asistlerdir.


En Çok Korner Asisti Yapan Oyuncular
4 Asist :
Tita (Antalyaspor)

3 Asist :
Arda Turan (Galatasaray)
Cangale (Kayserispor)

2 Asist :
Colman (Trabzonspor)
Ali Tandoğan (Bursaspor)
Mehmet Nas (Manisaspor)
Harbuzi (Gençlerbirliği)

1 Asist :
Kewell (Galatasaray)
Ali Güzeldal (İBB)
Erman Kılıç (Sivasspor)
Cem Can (Gençlerbirliği)
Wederson (Fenerbahçe)
Kerım Zengin (Gaziantepspor)
Erman Özgür (Gaziantepspor)
Burak Yılmaz (Eskişehirspor)
Olcan (Gaziantepspor)
Sapara (Ankaragücü)
Güray (Denizlispor)
Selçuk İnan (Trabzonspor)
Yekta Kurtuluş (Kasımpaşaspor)


Kornerden En Çok Asist Yapan Takımlar
Galatasaray : 4 Asist
Antalyaspor : 4 Asist
Gaziantepspor : 3 Asist
Kayserispor : 3 Asist
Gençlerbirliği : 3 Asist
Trabzonspor : 3 Asist
Bursaspor : 2 Asist
Manisaspor : 2 Asist
Denizlispor : 1 Asist
Sivasspor : 1 Asist
Fenerbahçe : 1 Asist
İBB : 1 Asist
Eskişehirspor : 1 Asist
Ankaragücü : 1 Asist
Kasımpaşa : 1 Asist
Diyarbakırspor : -
Beşiktaş : -En Çok Frikik Asisti Yapan Futbolcular
5 Asist :
Ali Tandoğan (Bursaspor)

2 Asist :
Ibrahım Akın (İBB)
Arda Turan (Galatasaray)
Gökhan Süzen (İBB)
Selçuk İnan (Trabzonspor)

1 Asist :
Necati (Antalyaspor)
Umut Koçin (Kayserispor)
Sedat Ağçay (Antalyaspor)
Serdar Kurtuluş (Gaziantepspor)
Tita (Antalyaspor)
Aydın Karabulut (Ankaragücü)
Burak Yılmaz (Eskişehirspor)
Ceyhun Eriş (Ankaragücü)
Yekta Kurtuluş (Kasımpaşaspor)
Mustafa Keçelı (Bursaspor)
Ivan Ergiç(Bursaspor)
Fatih Ceylan (Antalyaspor)
Colman (Trabzonspor)
Erhan Şentürk (Diyarbakırspor)
Cangele (Kayserispor)

2 yorum:

Engin Gürses dedi ki...

Tello bugün iyi puan kazandırdı ama yine beni çıldırttı kornerleriyle. Ön direğe yine aynı kornerler. aNLAMIYORUM BU TAKTİK Mİ YA .

ESKİDEN DAUM ZAMANINDA BEŞİKTAŞIN BÖYLE BİR KORNER TATKTİĞİ VARDI. ÖN DİREĞE KESİLEN ORTAYI ALPAY GELİP ARKAYA AŞIRIRDI SÜREKLİ ...

Engin Gürses dedi ki...

bu arada bu gece tello bu seneki ilk frikik asistini yaptı ...