Recent Posts

27 Nisan 2010 Salı

Adduktor


Sakatlık Terminolojisi etiketinin postlarına bir süre ara vermiştim. Halbuki bu etikete malzeme olacak pek çok tıp terimi hala spor medyasında havalarda uçuşuyor. Çıkış noktası itibariyle Fantezi Futbolun önemli mevzusu olan Sakatlar olsa da, biraz teknik bir konu olduğu için bu yazılara burada daha fazla devam etmeyeceğim. Bu da bu etiketin son postu olacak. Belki seneye bununla alakalı özel bir blog açarım. Sonra da Gelmiş Geçmiş En Sıkıcı Blog ödülüne aday olurum ...


Kewell gerçekleri
Galatasaray’da Mart ayının başında sahalara döneceğini açıklamasına rağmen tek başına antrenman yapmaya devam eden Harry Kewell’ın durumu kafaları karıştırıyor. Sarı-kırmızılı forma altında gösterdiği başarılı performansın yanı sıra kişiliğiyle de tribünlerin sevgilisi haline gelen, “Oz Büyücüsü’ lakaplı futbolcunun sakatlığıyla ilgili kara kutuyu, Milliyet açtı. En erken 2 hafta sonra takımla birlikte çalışmalara başlayabileceği belirlenen Kewell’ın, özellikle tedavi sürecindeki ciddi yanlışlarının kurbanı olduğu ifade edildi.İşte Galatasaray’ın uğruna Nonda’yı feda ettiği Kewell’la ilgili bilinmeyen gerçekler...

DOKTORLAR DEVRE DIŞI
Kewell’ın Türkiye’ye geldiği günden bu yana yanından hiç ayrılmayan bir isim var. O da özel fizyoterapisti Les Gelis. Ancak ilginç olan nokta Kewell’ın tedavi programının, kulüp doktorları tarafından yapılmaması. Gelis, ülkesinde operasyonu gerçekleştiren doktorun verdiği program çevçevesinde tecrübeli oyuncuyu çalıştırıyor. Kulüp doktorları ise olan biteni dışardan izliyor. Arada bir yapılan kontroller ise formalite kalıyor.

KARACİĞERİ UNUTULDU!
Sağ kasık adduktor tendonunun kemiğe yapışma yakınında ikinci derecede yırtık nedeniyle Ocak ayının sonunda bıçak altına yatan Kewell’ın, 1.5-2 ay içinde yeşil sahalara döneceği açıklanmıştı. Avustralya’da ameliyatını yapan doktordan gelen raporlar bu yöndeydi. Ancak verilen tarih ile Kewell’ın iyileşme süreci uyuşmadı. Avustralyalı’nın karaciğer rahatsızlığının bulunması ve bu nedenle tedaviye geç yanıt vermesi göz önüne alınmadı. Kulüp doktorları bu ayrıntıyı hesaba kattı. Ancak yönetim duygusal hareket ederek taraftar baskısı yüzünden oyuncunun sözleşmesini askıya alamadı.

Milliyet
08 Nisan 2010


Addüktor Kas : Kol ya da bacağın vücudun orta düşey eksenine doğru yer değiştirmesini sağlayan kaslara verilen ad. Addüksiyon, Bacakları direnç karşısında birbirine yaklaştırma girişimidir ve Addüktor Kas bu girişimi yerine getirir.

Kasık ağrılarının yaygın lokalizasyonu adduktor kas tendon bölgesidir ve genellikle de adduktor longus kasının tendon bağlantısında gerinim ile kendini gösterir. Eğer zamanında doğru bir şekilde tedavi edilmez ise problem daha da büyük ve kronik hale gelir. Futbolcularda görülen kasık ağrılarında genel kanı, kronik ağrıların daha çok gençlerde, akut yaralanmaların ise daha çok ileri yaştaki sporcularda ortaya çıktığı yönündedir.

Adduktor longus tendonunda tipik şikayet sabahları kasık bölgesinde ağrı ve hassasiyettir. Ağrı ve hassasiyet ısınmayla çoğu zaman azalır ve hatta bazen kaybolabilir, ancak aktivitenin sonuna doğru tekrar ortaya çıkabilir. Ağrı çoğu zaman adduktor kasın başladığı yerde lokalize olur ve aşağıya kasığa doğru yayılabilir. Ağrı, sıklıkla öksürünce, hapşırınca ya da tek ayak üzerinde durup çorap veya pantolon giyme esnasında görülür. Sporcu orta tempodaki bir düz koşuyu ağrısız koşabilir. Fakat hızı artırdığında ya da ani yön değişiklikleri yaptığında ağrısı olur. Sprint çıkışı, topa şut vurma ve kayak yapma klasik ağrı nedenleridir. Bacakları direnç karşısında birbirine yaklaştırma girişimi, (adduksiyon) ağrıyı başlatabilir, kronik vakalarda ağrıyı arttırabilir.

2 yorum:

t2 dedi ki...

Aaaaaaaaaaaaaa .... Vallahi süper bir konuydu lütfen bırakma :(((

Engin Gürses dedi ki...

devam edersem senin "kadrolar" postuna dönecek olay. En iyisi vaktinde bırakmak ...